PAP / jh
Krztusiec to jedna z najbardziej zakaźnych chorób, po bezpośrednim kontakcie z chorym ryzyko zakażenia wynosi około 80 proc. Jest bardzo niebezpieczny dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży. Prowadzi do poważnych powikłań takich jak zapalenie płuc, czy uszkodzenie mózgu.
PAP / jh
Wdychanie szkodliwych substancji chemicznych może prowadzić do długoterminowych problemów zdrowotnych. Niestety, coraz więcej nastolatków, nawet poniżej 15 roku życia, sięga po jednorazowe e-papierosy. Przyciągani są atrakcyjnymi smakami i łatwą dostępnością tych produktów. Brak skutecznej kontroli sprzedaży sprawia, że problem ten narasta, narażając młode pokolenie na poważne konsekwencje zdrowotne.
PAP / mł
Kleszcze lubią wilgoć, dlatego na spotkanie z tymi pajęczakami, przenoszącymi groźne choroby, jesteśmy narażeni głównie w lasach liściastych i mieszanych – informuje biolog prof. Jerzy Michalik. Ekspert wyjaśnia też, jak samemu stworzyć preparat odstraszający kleszcze.
Onet.pl / jh
Słyszysz syczenie po otwarciu słoika z ogórkami kiszonymi? Nie ma powodów do obaw – to całkowicie normalne. Syczenie to rezultat procesu fermentacji, podczas którego cukry są przekształcane w kwas mlekowy i dwutlenek węgla. Ten ostatni uchodzi z warzyw, co powoduje charakterystyczny dźwięk.
Z pomocą jednej cząsteczki naukowcy zmniejszyli stany zapalne, a przy tym poprawili działanie mózgu i mięśni u myszy. Odkrycie może otworzyć drogę do nowych sposobów leczenia chorób związanych z wiekiem starczym.
PAP / pk
W Dniu Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi publikujemy rozmowę z Jagodą Władoń-Wilecka, specjalistką psychoterapii uzależnień, współtwórczynią wielu placówek stowarzyszenia Monar, dyrektorką Ośrodka Leczenia, Terapii i Rehabilitacji Uzależnień Monar w Wyszkowie. - Po rozpętaniu w mediach "fentanylowej burzy" weszłam na jedno z forów internetowych poświęconych substancjom psychoaktywnym. Naliczyłam ponad 200 postów młodych ludzi z pytaniami o to, gdzie kupić fentanyl i jak go używać - mówi specjalistka o podkreśla, że pokazywane w mediach obrazy "ludzi-zombie" mogą być zachęcające zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy szczególnie poszukują ryzykownych doświadczeń.
"Z ciążą jest tak, że gdy kobieta dowiaduje się o niej - od razu, w tempie ekspresowym - rosną marzenia związane z dzieckiem. Pojawia się ogromna miłość do niego. Ta miłość jest wszechogarniająca. Jest jak kokon, który tylko czeka, żeby tę osobę przyjąć i otulić. I nagle pojawia się pustka" - mówi Anna Kościółek z Fundacji OPES139, która niesie pomoc rodzicom po stracie dziecka. Ekspertka opowiada o pracy z rodzicami po poronieniu oraz o własnym doświadczeniu straty.
PAP/dm
Okresy postu sprawiają, że komórki zwane naturalnymi zabójcami silniej zwalczają raka, co stwierdzono w trakcie badań na myszach. Naukowcy zastanawiają się, na ile ten mechanizm może pomóc w terapiach. Samodzielnego poszczenia jednak chorym nie zalecają.
Upały, które coraz częściej zdarzają się w naszym kraju, wymagają od nas odpowiedniej troski o organizm. Jednym z kluczowych aspektów jest nawadnianie, które pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie ciała. Wszyscy wiemy, że w upalne dni powinniśmy pić dużo, ale czy jesteśmy świadomi, jakie napoje są najzdrowsze, a które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku? Onet podpowiada, jakich napojów unikać w upały.
PAP / tk
Dieta wysokotłuszczowa może nasilać stany lękowe – informuje pismo „Biological Research”. „Zajadanie” stresu niezdrowym jedzeniem to częste zachowanie, które jednak może przynieść wręcz odwrotny skutek – wynika z badań przeprowadzonych na University of Colorado w Boulder (USA).
PAP/dm
Mamy kolejne przełomowe metody leczenia chorych na raka płuca, dzięki którym staje się on chorobą przewlekłą - powiedział PAP onkolog prof. Dariusz M. Kowalski. Wyniki badań nad nimi przedstawiono na początku czerwca na największym kongresie onkologicznym ASCO w Chicago.
PAP/dm
Odstawienia antydepresantów nie należy się obawiać, skutki tego odczuwa znacznie mniej pacjentów niż dotąd oceniano - wynika z najnowszej metaanalizy przeprowadzonych dotąd badań na ten temat.
Onet / pk
Siemię lniane to prawdziwy skarb natury, którego potencjał często pozostaje niewykorzystany. Jego spożycie nie jest związane z konkretną porą dnia, ale sposób przygotowania tego drogocennego ziarenka ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowotnych korzyści.
onet.pl / tk
Kiedy słońce pali bezlitośnie, a temperatury przekraczają 30 st. C, nasze ciało domaga się więcej płynów. Przeciętny człowiek, ważący około 70 kg, powinien wypić dziennie około 2,5 litra wody. W czasie upałów ta ilość powinna być jednak wyższa.
PAP / jk
Naukowcy sprawdzili, które substancje pomagają zachować młody mózg. Okazało się, że wiele z nich występuje w tzw. diecie śródziemnomorskiej.
onet/dm
Borelioza jest trudna do zdiagnozowania i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. A że sezon dla kleszczy mamy w pełni, Onet przypomina o objawach boreliozy i jak się przed nią chronić.
onet.pl / tk
Wielu z nas słyszało o latających kleszczach, ale co naprawdę wiemy o tych owadach? Latające kleszcze to strzyżaki jelenie, niewielkie owady o brunatnej barwie, płaskim ciele i szerokiej głowie. Choć często mylone z kleszczami, różnią się od nich w kilku kluczowych aspektach. Przede wszystkim należą do rzędu muchówek i posiadają skrzydła, które zrzucają zaraz po ugryzieniu swojej ofiary – czytamy na Onet.pl.
Onet / pk
Starzenie się jest nieuniknionym procesem, który dotyka każdej komórki naszego organizmu. Często skupiamy się na zmarszczkach i innych wizualnych oznakach tego procesu, lecz najbardziej dotkliwe objawy starzenia się dotyczą funkcji poznawczych naszego mózgu.
Jeśli chodzi o pierwiastki, startujemy z ujemnym bilansem. Nie znajdziemy bowiem wokół siebie wszystkich 118. Ziemia doczekała się ich tylko 90, które występują na niej naturalnie. Pozostałe „udomowiliśmy” w pracowniach i laboratoriach w ciągu paru ostatnich dekad. Zapraszamy je do nas jednak tylko na moment, ponieważ z chwilą zjawienia się w ziemskiej rzeczywistości robią wszystko, aby natychmiast rozpaść się na jeden bądź więcej tych naturalnych, które są w stanie utrzymać się w warunkach dyktowanych przez biochemię i biofizykę planety.
Onet / pk
Zdrowa dieta nie musi oznaczać rezygnacji z przyjemności jedzenia. Wbrew powszechnemu przekonaniu, łakocie nie muszą być synonimem niezdrowego stylu życia. Joanna Zielewska, ekspertka w dziedzinie psychodietetyki, w rozmowie z Onetem, demaskuje mity na temat słodyczy i prezentuje zdrowsze alternatywy do tradycyjnych łakoci.
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.source.name }}
{{ article.source_text }}
{{ article.description }}