Skonstruowano komputer wszczepiany w oko

Zobacz galerię
Skonstruowano komputer wszczepiany w oko
PAP / drr

Naukowcy amerykańscy skonstruowali komputer o wielkości jednego milimetra sześciennego. Będzie on wszczepiany do oka chorym na ostrą postać jaskry. Ma monitorować ciśnienie śródgałkowe – poinformował magazyn naukowy Technology Review.

Miniaturowy komputer, skonstruowany przez naukowców z University of Michigan (UMI), jest przeznaczony dla chorych na ostrą postać jaskry. Umieszczono go w szklanej kostce o boku 1 mm. Wewnątrz znajduje się procesor z chipem sieci bezprzewodowej, pamięć, czujnik pomiaru ciśnienia, ogniwo słoneczne i bateria litowa w postaci cienkiego płatka. Ogniwo słoneczne ma wielkość 0,07 mm kw. Do pełnego naładowania baterii potrzeba 1,5 godziny jego pracy przy świetle dziennym lub 10 godzin przy świetle sztucznym.

Czujnik dokonuje pomiarów ciśnienia śródgałkowego co 15 minut i wyniki przechowuje w pamięci urządzenia. Po połączeniu siecią bezprzewodową z komputerem lub notebookiem lekarza, wyniki mogą zostać odczytane z pamięci i dostępne do konsultacji medycznej.

Jaskra jest jedną z najczęściej spotykanych chorób okulistycznych. Prowadzi ona do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, a co za tym idzie – znacznego pogorszenia lub nawet całkowitej utraty wzroku. Głównym czynnikiem powodującym w tej chorobie uszkodzenie nerwu wzrokowego jest wzrost ciśnienia śródgałkowego. W leczeniu używa się kropli do oczu, leków zmniejszających ciśnienie ogólne oraz zabiegów laserowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Skonstruowano komputer wszczepiany w oko
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.