Stres i dolegliwości fizyczne u kobiet

Stres i dolegliwości fizyczne u kobiet
(fot. wakingphotolife / flickr.com)
PAP / slo

Długotrwały stres znacznie zwiększa ryzyko występowania dolegliwości zdrowotnych u pań w średnim wieku, które go doświadczają - wykazały szwedzkie badania. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "International Journal of General Medicine".

Naukowcy z Akademii Sahlgrenska w Goeteborgu doszli do takich wniosków na podstawie obserwacji prowadzonych w grupie ok. 1500 kobiet. Były to uczestniczki populacyjnego badania, które rozpoczęło się pod koniec lat 60. XX wieku. Na początku, gdy panie miały od 38 do 60 lat, przeszły testy medyczne i udzielały informacji na temat swojego zdrowia oraz przeżywanych stresów psychicznych (w związku z pracą, zdrowiem, rodziną, konfliktem z drugą osobą lub z innych przyczyn). Ich stan zdrowia śledzono regularnie w okresie 37 lat.

Okazało się, że jedna piąta pań w średnim wieku doświadczała regularnych stresów psychicznych w ciągu ostatnich 5 lat. Częściej były to kobiety palące, nie pracujące poza domem i nie samotne.

DEON.PL POLECA

W grupie tej stwierdzono też częstsze występowanie różnych dolegliwości psychosomatycznych niż wśród pań, które nie cierpiały z powodu stresów psychicznych. Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego występowały o 85 proc. częściej, bóle mięśni i stawów - o 70 proc. częściej, bóle głowy i migreny - o 100 proc. częściej, a regularne infekcje - o 75 proc. częściej.

- Nawet gdy w analizie uwzględniliśmy palenie papierosów, wskaźnik masy ciała i aktywność fizyczną, widać było wyraźny związek między odczuwanym stresem a częstszym występowaniem objawów psychosomatycznych - komentuje współautorka pracy Dominique Hange.

U kobiet, które wyjściowo odczuwały stresy psychiczne i nie miały dolegliwości fizycznych, odnotowano częstsze niż w grupie niezestresowanej pojawianie się problemów psychosomatycznych po upływie 12 lat.

Problemy ze strony układu pokarmowego - były o 115 proc. częstsze, bóle głowy i migreny - o 127 proc. częstsze, a regularne infekcje - o 121 proc. częstsze.

Badanie nie wykazało natomiast, by regularny stres zwiększał ryzyko przedwczesnego zgonu.

Zdaniem autorów pracy, badania tego rodzaju pomogą lepiej zrozumieć, kto jest narażony na dolegliwości psychosomatyczne związane ze stresem, a w rezultacie mogą przyczynić się do opracowania lepszych metod zapobiegania im.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stres i dolegliwości fizyczne u kobiet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.