Szczepionka najlepszym środkiem na grypę

PAP / wab

Komisja Europejska uważa, że szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 są najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby i ochrony obywateli UE – powiedziała w piątek rzeczniczka KE ds. zdrowia Nina Papadulaki.

– Wszystkie organizacje zdrowotne na poziomie światowym i wszystkie kraje UE i poza UE zgadzają się co do faktu, że szczepionka jest najlepszym środkiem prewencyjnym, by uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji i chronić naszą ludność – powiedziała rzeczniczka. Szczepienia są ważne, bo – przekonywała – praktycznie każdy jest narażony na infekcję wirusem nowej grypy. Nie możemy po prostu zamknąć oczu i próbować uniknąć zakażenia.

Na konferencji prasowej Papadulaki wyraziła przekonanie, że skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek przeciwko nowej grypie są takie same jak w przypadku szczepionek przeciwko zwykłej grypie sezonowej stosowanych od 60 lat.

– Szczepionki na grypę są używane od ponad 60 lat i ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w stosunku do wszystkich grup wiekowych. Spodziewamy się, że szczepionka na tegoroczną grypę A/H1N1 ma podobny profil bezpieczeństwa co szczepionki na grypę sezonową – oświadczyła. Zapewniła, że przed wydaniem pozytywnej opinii Europejska Agencja ds. Leków uważnie oceniła i sprawdziła skuteczność i bezpieczeństwo trzech szczepionek, które zostały dopuszczone na europejski rynek.

KE nie ma żadnych informacji o potwierdzonych przypadkach zgonów w wyniku zastosowania szczepionki przeciwko grypie A/H1N1.

– Szwecja poinformowała 23 października o zgonie trzech osób krótko po podaniu szczepionki. Jednak władze szwedzkie wskazały, że (...) nie ma danych potwierdzających związek przyczynowo-skutkowy szczepienia i ich śmierci – zaznaczyła Papadulaki.

W kompetencjach Komisji Europejskiej nie jest nakazywanie krajom członkowskim przeprowadzenia szczepień. – Europejska Agencja ds. Leków i KE służą radą i starają się zapewnić dostępność szczepionki. Ale decyzje o strategii szczepień i o tym, czy w ogóle podawać szczepionkę, należą do krajowych władz sanitarnych – podkreśliła rzeczniczka

Podczas debaty w Sejmie posłowie kwestionowali wątpliwości polskiego rządu odnośnie do zakupu szczepionek na nową grypę. Minister zdrowia Ewa Kopacz broniła się, podkreślając, że jej wątpliwości co do bezpieczeństwa szczepionki nie biorą się z uporu. – Czy rząd ma zawierać umowy korzystne dla obywateli, czy dla interesów firm farmaceutycznych? - pytała.

Nina Papadulaki nie chciała bezpośrednio komentować wypowiedzi polskiej minister zdrowia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szczepionka najlepszym środkiem na grypę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.