Sztuczne ramię wzorowane na trąbie słonia

Sztuczne ramię wzorowane na trąbie słonia
Stworzyli w ten sposób unikalny system, który osiąga humanoidalną lekkość, zwinność i elastyczność (fot. quinn.anya / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Zbudowane z lekkich materiałów, bioniczne ramię wzorowane na trąbie słonia skonstruował zespół naukowców z udziałem Polaka Andrzeja Grzesiaka. Urządzenie może przenosić nawet delikatne przedmioty, jak pomidory czy surowe jajka - informuje Instytut Fraunhofera.

Twórcami sztucznego ramienia są naukowcy z koncernu Festo: Peter Post i Markus Fischer oraz polski inżynier Andrzej Grzesiak z niemieckiego Instytutu Fraunhofera IPA w Stuttgarcie.

DEON.PL POLECA

Innowacyjność urządzenia polega na jego ogromnej elastyczności. Dzięki elastycznej sekwencji ruchu, chwytak może precyzyjnie odpowiedzieć na kontakt z ludźmi. Urządzenie może chwytać, trzymać i przenosić nawet tak delikatne przedmioty jak surowe jajka, pomidory czy szklankę wody. Jak zapewniają naukowcy z Instytutu, czyni to równie delikatnie, jak człowiek.

Bioniczne ramię może więc znaleźć zastosowanie we wszystkich dziedzinach, w których ludzie potrzebują wsparcia maszyn. - Są to nie tylko techniki medyczne, rehabilitacja i opieka osób niepełnosprawnych, ale także rolnictwo i aplikacje używane w gospodarstwach domowych - informuje Instytut.

Współtwórca urządzenia Andrzej Grzesiak studiował elektrotechnikę na Politechnice Wrocławskiej. Z początkiem lat 90. przeniósł się na Uniwersytet w Stuttgarcie, a po ukończeniu studiów podjął pracę w Instytucie Fraunhofera.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sztuczne ramię wzorowane na trąbie słonia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.