Włosi wszczepili na stałe sztuczne serce
W należącym do Stolicy Apostolskiej szpitalu pediatrycznym Bambino Gesù dokonano pierwszego na świecie wszczepienia stałego sztucznego serca. Trwająca 10 godzin operacja została przeprowadzona w ubiegły czwartek, jednak dopiero dziś lekarze wydali w tej sprawie komunikat.
Pacjent ma 15 lat, a ogólny stan jego zdrowia nie pozwalał na przeszczep serca. Dlatego też zdecydowano się na wszczepienie na stałe aparatu mającego postać minipompy, która w całości została ulokowana w klatce piersiowej. Sztuczne serce jest zasilane elektrycznie za pomocą baterii, którą pacjent nosi w pasku.
Przełomowy charakter operacji polega na tym, że sztuczne serce zostało zamontowane na stałe, a nie jedynie w oczekiwaniu na przeszczep. Ma ono także wyjątkowo małe rozmiary, co redukuje ryzyko infekcji, będące główną przyczyną niepowodzeń przy tego rodzaju zabiegach.
Watykański szpital pediatryczny Dzieciątka Jezus nie leży w samym Watykanie, lecz na zboczach pobliskiego wzgórza Janikulum. Powstał 141 lat temu jako pierwszy we Włoszech szpital dla dzieci. Został założony przez arystokratyczną rodzinę Salviati, która w roku 1924 ofiarowała go Stolicy Apostolskiej. Od początku pracowały w nim siostry miłosierdzia świętego Wincentego a Paulo. W latach 60. ub. wieku został rozbudowany i unowocześniony z pomocą finansową episkopatu USA. Dziś jest w nim 800 łóżek szpitalnych. Przed 5 laty odwiedził go, wzorem swych poprzedników, Benedykt XVI.
Skomentuj artykuł