Szybsze tętno - krótsze życie

Szybsze tętno - krótsze życie
Przyspieszone tętno jest między innymi wskaźnikiem podwyższonej aktywności współczulnego układu nerwowego (flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Osoby, których tętno stale jest przyspieszone są bardziej narażone na przedwczesny zgon - informuje serwis "EurekAlert".

Specjaliści z Ronald O.Perelman Heart Institute New York Presbyterian Hospital przestudiowali wyniki dotyczące ponad 9000 pacjentów. Okazało się, że utrzymujące się podczas pięcioletniej obserwacji przyspieszone (powyżej 84 uderzeń na minutę) tętno wiąże się ze znacznie podwyższonym ryzykiem zgonu - zarówno z powodu chorób serca (o 55 proc. częściej), jak i z innych przyczyn (o 79 proc. częściej). Prawidłowe tętno - to od 60 do 80 uderzeń na minutę.

Zdaniem kierującego badaniami prof. Petera Okina powtarzane w ciągu wielu lat pomiary tętna mogą być prostym, tanim i ważnym wskaźnikiem stanu zdrowia, pozwalając na rozpoznawanie i leczenie problemów zdrowotnych.

Przyspieszone tętno jest między innymi wskaźnikiem podwyższonej aktywności współczulnego układu nerwowego, co wiąże się z niedokrwieniem serca oraz wyższym ryzykiem miażdżycy czy arytmii.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najwolniejsze tętno spoczynkowe odnotowano 11 sierpnia 2005 r. u Brytyjczyka Martina Brady. Tak wolne (poniżej 50 uderzeń na minutę) tętno to Bradykardia, ale ta fachowa nazwa pochodzi z łaciny, a nie od nazwiska rekordzisty.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szybsze tętno - krótsze życie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.