Zdrowe dziąsła to zdrowe płuca. Dbasz o nie?

Zdrowe dziąsła to zdrowe płuca. Dbasz o nie?
Istnieje związek między stanem dziąseł a poważnymi chorobami układu oddechowego (fot. Justin Shearer / flickr.com)
PAP - Nauka w Polsce / slo

Dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego, w tym zapalenia płuc lub oskrzeli - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "Journal of Periodontology".

Naukowcy indyjscy z Collegium Dentystycznego pod Kalikatem w oraz z Centrum Badań Stomatologicznych w Murad Nagar doszli do takich wniosków po przebadaniu 100 pacjentów przebywających w szpitalu z powodu choroby układu oddechowego - zapalenia płuc, oskrzeli lub infekcyjnego zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Przebadano też 100 osób dobranych pod względem wieku, płci i rasy, które nie tylko były zdrowe, ale też nie miały poważnych schorzeń oddechowych w przeszłości. Badani byli w wieku od 20 do 60 lat i mieli minimum 20 swoich własnych zębów.

Wszyscy przeszli wszechstronne badanie jamy ustnej, w którym oceniano stan dziąseł, obecność płytki nazębnej oraz higienę jamy ustnej.

Są to skutki rozwoju tzw. paradontozy, przewlekłej zapalnej choroby dziąseł i innych tkanek wspierających i otaczających zęby, jak ozębna czy cement korzeniowy. Wywołują ją bakterie bytujące w jamie ustnej i jest ona w dużym stopniu związana ze złą higieną jamy ustnej. Paradontoza objawia się silnymi krwawieniami z dziąseł, prowadzi do ich odsuwania się od zębów, a nawet do ubytków kości, z której zęby wyrastają i do ich wypadania.

DEON.PL POLECA

Najnowsza praca sugeruje, że istnieje również związek między stanem dziąseł a poważnymi chorobami układu oddechowego. Jak tłumaczą badacze, większa ilość bakterii w jamie ustnej związana z niedostateczną higieną i paradontozą podnosi ryzyko zassania tych mikroorganizmów do dolnych dróg oddechowych, gdzie mogą wywołać chorobę, np. zapalenie płuc lub zaostrzenie POChP. Konieczne są jednak dalsze doświadczenia, które pozwolą lepiej zrozumieć ten związek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zdrowe dziąsła to zdrowe płuca. Dbasz o nie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.