Zioła, które sprzyjają wątrobie

Zioła, które sprzyjają wątrobie
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: bonifratrzy Brat Pio

"Jesteś tym, co jesz"- rzekł Hipokrates, oznacza to jak ważne jest odpowiednie odżywianie się, jak dieta wpływa na funkcjonowanie organizmu człowieka. Niestety ta współczesna składa się zwłaszcza z mało urozmaiconych, niewłaściwie zbilansowanych posiłków, "szybkich", wysoko przetworzonych produktów.

Priorytetem w produkcji żywności stało się nadanie jej długiego terminu ważności, atrakcyjnego wyglądu, smaku przez stosowanie dużej ilości polepszaczy, konserwantów, barwników, aromatów. Za dużo tłuszczy nasyconych, węglowodanów, za mało innych składników odżywczych, napoje gazowane, używki obciążają wątrobę i mogą się przyczynić do rozwoju różnych schorzeń i dolegliwości.

Wątrobę w starożytności uważano za najważniejszy narząd a nawet siedzibę duszy. Warto uświadomić sobie również dziś, że to największe laboratorium w organizmie, warunkujące jego właściwe funkcjonowanie. Jako główny narząd przemiany materii, neutralizuje substancje toksyczne dostarczane w pożywieniu, używki, leki, wytwarza żółć, magazynuje krew i substancje odżywcze, stymuluje poziom cukru we krwi, broni organizm przed wirusami i bakteriami, reguluje produkcję cholesterolu. Pełni ok. 500 funkcji, ma potężne własności regeneracji, ale boli rzadko i wielu nie wie, iż wątroba choruje, a wtedy przestaje filtrować krew i przepuszcza do niej toksyny, zatruwające organizm. Potem jest już zmęczenie, ospałość, brak koncentracji, łaknienia, spadek masy ciała, uczucie pełności, bóle brzucha, wzdęcia, nudności, nieprzyjemne odbijanie się po posiłku, dalej żółtaczka i wodobrzusze świadczące już o dużym stopniu niewydolności. Zadbajmy o wątrobę zawczasu.

Prócz właściwej diety, bardzo pomocny będzie ostropest plamisty, bogaty w sylimarynę, stosowany w celu odtrucia organizmu, w przypadku uszkodzeń, stłuszczenia i marskości wątroby, w zaburzeniach pracy woreczka żółciowego. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem nawet silnych trucizn. Zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, tworzeniu się kamieni żółciowych, zmniejsza ryzyko raka wątroby, hamując podział komórek nowotworowych i przyspieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii. Stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby.

DEON.PL POLECA

Liście i korzeń karczocha, ziele dziurawca pobudzają wydzielanie żółci, obniżają poziom cholesterolu. Cenne w leczeniu zaburzeń wątroby, trzustki, jelit i trawienia są: nagietek lekarski, szałwia, fiołek trójbarwny o działaniu żółciopędnym, rozkurczowym, przeciwzapalnym. Podobne własności mają korzeń mniszka, borówka brusznica, perz właściwy, chmiel i pokrzywa, a dodatkowo jako moczopędne, odtruwają i ułatwiają usuwanie toksyn.


Polecamy:

TAJEMNICE SZTUKI MEDYCZNEJ ŚREDNIOWIECZNYCH ZAKONNIC - Johannes G. Mayer

Rola, jaką odegrały mniszki w medycynie średniowiecznej, była do tej pory niedoceniana. Hildegarda z Bingen, Jadwiga Śląska i ich współtowarzyszki były mistrzyniami w sztuce leczenia, aptekarkami; zakładały infirmerie, przytułki i szpitale.
Historyk medycyny, Johannes G. Mayer, przedstawia ich dokonania, ośrodki medyczne i realia epoki. Pisze też o kobietach świeckich, jak Eleonora z Akwitanii, Elżbieta Węgierska, a nawet o beginkach, których pierwsze osady gromadziły kobiety bezdomne i ubogie.
Z medycznego dorobku kobiet średniowiecza możemy czerpać do dziś. Wiele ich spostrzeżeń i wskazówek posiada zdumiewającą aktualność. Książka zawiera przepisy na receptury ziołowe, które przygotować można w domowym zaciszu. Są naprawdę skuteczne!
Dr Johannes G. Mayer pracuje w Instytucie Historii Medycyny uniwersytetu w Würzburgu. Koordynuje pracę grupy badawczej nad medycyną klasztorną i jest współwydawcą "Handbuch der Klosterheilkunde"(Podręcznik medycznej wiedzy klasztornej).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zioła, które sprzyjają wątrobie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.