Żyć szczęśliwie z przeszczepionym sercem?

Żyć szczęśliwie z przeszczepionym sercem?
(fot. quantum bunny / flickr.com)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce slo

Osoby po transplantacji serca są równie zadowolone ze swego życia, jak osoby zdrowe. Młodzi po przeszczepie rzadziej zachowują się ryzykownie i są bardziej sumienni i ugodowi - ustalił Bartosz Pietruszkowski, absolwent Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

W swojej pracy magisterskiej Pietruszkowski przeprowadził testy, chcąc zbadać, czy osoby po przeszczepie serca, zgodnie ze stereotypową opinią, uważają się za chore i nie czerpią z życia radości takiej, jak ludzie zdrowi.

- Badając jakość życia osób po transplantacji chciałem obalić ten mit i pokazać, że osoby po przeszczepie serca, tak samo jak osoby zdrowe, są zadowolone z życia, co zostało potwierdzone w badaniu - mówi. Praca, pisana pod kierownictwem dr Anny Siwy - Hudowskiej z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych SWPS, obejmowała problematykę zachowań ryzykownych, cech osobowości oraz satysfakcji z życia osób, które przeszły zabieg przeszczepu serca.

Pomimo wielu ograniczeń i zaleceń, do których pacjenci po przeszczepie muszą się stosować, są oni równie szczęśliwi, jak osoby zdrowe. Nie mają na to wpływu częste wizyty u lekarza, stosowanie leków, przeprowadzanie badań kontrolnych, utrzymanie wysokiego standardu higieny osobistej i konieczność ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i roślinami ze względu na obniżoną odporność.

- Pacjenci po transplantacji są bardziej ugodowi i sumienni niż osoby zdrowe. Dobre przystosowanie, akceptacja choroby, dostosowanie się do zaleceń lekarzy mogą mieć znaczenie nie tylko dla samego stanu zdrowia, ale dla całościowej pozytywnej oceny satysfakcji z własnego życia - przekonuje promotorka pracy.

Badania jakości życia osób po przeszczepie serca były przeprowadzone w Polsce po raz pierwszy. Objęły grupę 60 osób: 30 po transplantacji serca i 30 zdrowych w wieku 20-35 lat i zostały przeprowadzane w Instytucie Kardiologii w Warszawie oraz w domach prywatnych w 2011 r.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Żyć szczęśliwie z przeszczepionym sercem?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.