Abp Guzdek ustanowił 16 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Abp Guzdek ustanowił 16 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Abp Józef Guzdek (fot. Radio Białystok/YouTube.com)
KAI/dm

Jesteście na służbie Najwyższego Pana Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana. Wykonujcie to zadanie z wielką dumą, bądźcie świadkami wiary w waszych rodzinach parafialnych - mówił podczas uroczystego ustanowienia nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archikatedrze białostockiej abp Józef Guzdek. Do pełnienia posługi w archidiecezji białostockiej przygotowało się 16 mężczyzn, odbywając studium przygotowawcze oraz uczestnicząc w rekolekcjach.

W homilii ks. dr Ireneusz Korziński przywołał świadectwo o nieżyjącym już ks. Kazimierzu Wojno, misjonarzu z diecezji łomżyńskiej, pracującym w Brazylii. Kapłan ten w 2019 r. zakupił w Rzymie nowe tabernakulum do kościoła, który wybudował wraz ze swoimi parafianami w stolicy Brazylii - było to już drugie tabernakulum do tego kościoła, gdyż pierwsze zostało skradzione. Wobec trudności przy odprawie, gdyż do przewiezienia go potrzebne były specjalne pozwolenia, dał wyraz swojej wierze i zaufaniu Bogu, a także zwykłej ludzkiej nieustępliwości, powtarzając personelowi lotniska, że to jest „dom Boży” i że musi je przewieźć.

DEON.PL POLECA

Zwracając się do mężczyzn, którzy mieli być przyjęci do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, podkreślał, że otrzymają oni prawo do korzystania z klucza do „domu Bożego”.

- Jednak to nie wszystko. Szafarze ci, w imieniu Pana posłani przez Kościół, tu na ziemi będą urzeczywistniać Bożą odpowiedź na wołanie ludu – „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. A wiemy przecież, że chodzi tu nie tylko o ten chleb, który ginie, ale przede wszystkim o ten, który trwa na życie wieczne - mówił.

Przywołując fragment z Ewangelii św. Jana o rozmnożeniu chleba, przypomniał słowa Jezusa skierowane do uczniów: - Wy dajcie im jeść!”.

Dodał: - Dziś koniecznym jest, abyście i wy dobrze zrozumieli te słowa. Jezus liczy i na was. Przecież pełniąc posługę nadzwyczajnych szafarzy Najświętszej Komunii, będziecie roznosić Święty Chleb wszystkim potrzebującym.

- I tu rodzą się pytania: Jak to czynić, aby Go nie zawieść? Jak żyć, aby współcześni rabusie nie przejęli od nas klucza do „Bożego domu”? - zastanawiał się.

Odwołując się ponownie do postawy ks. Wojno, który nie wydał klucza do tego, co najcenniejsze, wyciągnął wniosek: „Klucza do tego, co cenne i Boże, nie odda ten, kto prawdziwie wierzy w Jezusa, kto jest bogobojny, kto dba o swoją duszę, kto dba o sprawy swoich najbliższych i jest uczciwy. Klucza do tego, co cenne i Boże, nie odda człowiek żyjący miłością okazaną względem siebie i potrzebujących. Klucza do tego, co cenne i Boże, nie odda człowiek żyjący Eucharystią”.

Nadzwyczajnym szafarzom życzył, aby zawsze w Bogu odnajdywali siły, pokój serca i wszelką nadzieję życia oraz by Maryja, Matka Miłosierdzia, zawsze wspierała ich i ich rodziny.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Praca zbiorowa

Modlitwy eucharystyczne – serce chrześcijańskiej liturgii

Na otrzymane od Boga dary człowiek może odpowiedzieć przede wszystkim wdzięcznością i uwielbieniem. Najpiękniejszym wyrazem naszego dziękczynienia jest Eucharystia, stanowi ona również okazję do tego, by wielbić Trójcę za...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Guzdek ustanowił 16 nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.