11 męczenników masakry z Damaszku będzie kanonizowanych

11 męczenników masakry z Damaszku będzie kanonizowanych
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

W czwartek papież wyraził zgodę na kanonizację jedenastu ofiar antychrześcijańskiej masakry w Damaszku w 1860 roku. Franciszek upoważnił 23 maja Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do promulgowania kilku dekretów, wśród nich dotyczącego męczenników z Damaszku.

Ośmiu franciszkańskich zakonników - siedmiu Hiszpanów i jeden Austriak - a także trzech świeckich chrześcijan maronickich zostało zabitych przez muzułmańskich druzów w klasztorze franciszkanów w syryjskim mieście w nocy 10 lipca 1860 roku.

Ich beatyfikacja odbyła się przed niemal stu laty: ojciec Emanuel Ruiz i siedmiu innych franciszkanów, a także trzej bracia: Franciszek, Abdel Moati i Raphael Massabki zostali beatyfikowani przez papieża Piusa XI w 1926 roku.

Między majem a październikiem 1860 roku chrześcijanie maroniccy w Libanie i Syrii byli masowo prześladowani przez mówiących po arabsku druzów z Libanu. W obu krajach zostało zabitych około 20 tys. chrześcijan, niektórzy z nich w brutalny sposób. Za punkt kulminacyjny uważana jest masakra w Damaszku w dniach od 9 do 16 lipca, w której zamordowano około 5 tys. chrześcijan, zniszczono jedenaście kościołów i trzy klasztory.

DEON.PL POLECA

Maronici są największą społecznością chrześcijańską w Libanie. Według szacunków, do tego wschodniego Kościoła katolickiego należy około jedna trzecia z sześciu milionów Libańczyków. Maronici żyją również w Syrii i na Cyprze. Istnieją też silne społeczności migrantów w Argentynie (700 tys.) i Brazylii (500 tys.).

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

11 męczenników masakry z Damaszku będzie kanonizowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.