"La Repubblica" zamieściła apel grupy polskich wiernych ws. pedofilii w Kościele

"La Repubblica" zamieściła apel grupy polskich wiernych ws. pedofilii w Kościele
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl / Twitter)
6 miesięcy temu
PAP / df

Włoski dziennik "La Repubblica" opublikował w poniedziałek apel grupy wiernych z Polski do papieża Franciszka, by "odbudował" polski Kościół, w którym doszło do przypadków pedofilii. Odezwę wydrukowano jako płatne ogłoszenie w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

"Ojcze Święty Franciszku! Odbuduj nasz Kościół! Błagamy Cię!" - wzywają autorzy apelu opublikowanego w rzymskiej gazecie.

"Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar. Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła" - napisali sygnatariusze apelu.

Jak dodali, "rozbija to jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji, i tych, którym leży na sercu dobro ofiar".

"Prosimy o interwencję Watykanu. Zwracamy się do Ciebie, Ojcze Święty. Uleczmy rany. Dość krzywd" - głosi odezwa, pod którą widnieje napis: "Wierni Kościoła w Polsce". Jest też wyjaśnienie, że w zbiórce pieniędzy na publikację tego apelu udział wzięło 635 wiernych, wspierając inicjatywę "Zranieni w Kościele".

 

Przeczytaj całość:

"Ojcze Święty Franciszku!

Odbuduj nasz Kościół!

Błagamy Cię! Spójrz z troską na Kościół w Polsce, gdzie zostały potwierdzone przypadki pedofilii, a lojalność wobec instytucji jest ślepa i głucha, ważniejsza od dobra ofiar. Brak zdecydowanej reakcji kościelnej hierarchii wobec zawiadomień o karygodnych zachowaniach przypisywanych niektórym biskupom jest powodem publicznego zgorszenia i szkodzi dobru Kościoła. Rozbija Jego jedność, ponieważ dzieli nas na tych, którzy martwią się wizerunkiem instytucji i tych, którym leży na sercu dobro ofiar. Prosimy o interwencję Watykanu.

Apelujemy do Ciebie, Ojcze Święty: Naprawmy rany!

Dość krzywd!

Wierni Kościoła w Polsce"

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

"La Repubblica" zamieściła apel grupy polskich wiernych ws. pedofilii w Kościele
Komentarze (8)
DD
~deon deon
30 czerwca 2020, 11:58
Niezły obraz polskiego kościoła a lepiej powiedzieć polskiej firmy biznesowej. Nie wiele się zmieni bo oni się czują pewnie. Ale Irlandia i tak nadejdzie :)
HP
~Herr Pfaffe
29 czerwca 2020, 13:11
Podziwiam 16 wspaniałych kapłanów z Gdańska, którzy z radością poświecili swe pieniądze na wykupienie tego ogłoszenia w zacnej i kochającej Kościół gazecie.
JO
Jan Ops
29 czerwca 2020, 11:26
"Wierni Kościoła w Polsce". Niby wszystko zgodnie z prawdą. Te 635 osób to zapewne "wierni Kościoła w Polsce". W końcu nikt nie napisał: "wszyscy wierni Kościoła w Polsce". Niemniej, jest w tym jakaś megalomania, próba uzurpowania sobie prawa do wypowiadania się w imieniu "milczącej większości".
KS
Konrad Schneider
29 czerwca 2020, 20:55
Wie Pan, mam problemy z "milczaca wiekszoscia". Ona zawsze siedzi cicho, gdy sie rozgrawaja jakies dranstwa! Dlatego zawsze mi bardziej podoba ta garstka sprawiedliwych, ktora ma odwage krzyknac: "A jednak sie kreci"!
AA
~Anna Alszewska
30 czerwca 2020, 00:15
Dolaczam do mniejszosci! Podziwiam determinacje. Dosc obludy, dosc milczenia w imie obrony obrazu, wizerunku itp. Chce kosciola jako wspolnoty ludzi, ktorzy na wzajem pomgaja sobie powstawac. To jest moj Kosciol I ja tez jestem Kosciolem. Czy obrona grzechu I zla jest dla wiekszosci ewangelicznym przykazaniem???????? Przed kim chcecie bronic Kosciola? Wrog jest wewnatrz, to nasza obojetnosc, dwulicowosc, falszywa solidarnosc z grzechem.
GW
~Gocha Wójcik
30 czerwca 2020, 00:30
I dobrze. Zamiast milczącej większości widzę często szemrzącą grupę biernych widzów. Omnia murmurant, nemo clamat
AM
~Andrzej Maliński
30 czerwca 2020, 10:09
I ja się dołączam jako kapłan. Mam dość sytuacji kiedy starasz się, uczciwie pracujesz dla dobra Kościoła katechizując i ewangelizując, podchodzisz do obowiązków kapłańskich rzetelnie i z oddaniem a jesteś wsadzany do wora z tymi którzy plugawią stan kapłański swoimi czynami. Sam jako ksiądz niewiele mogę zrobić gdyż jestem tylko zwykłym wikarym, ale ostatnie wydarzenia uczulają mnie do tego abym był krystalicznie czysty i uczciwy bo tylko to mogę zrobić. Pozdrawiam wszystkich, a także wszystkich podobnie myślących kapłanów
TS
~Taki Sobie
1 lipca 2020, 20:59
Pozdrawiam Księdza. To dzieki takim "skromnym wikarym" jeszcze sie kręci. Szacun , jest ksiądz dla mnie jak brat , dobry, pewnie młodszy brat :)

Skomentuj artykuł

"La Repubblica" zamieściła apel grupy polskich wiernych ws. pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.