1 kwietnia rozpoczyna się ramadan. Polscy muzułmanie rozpoczynają post
Modlitwami w piątkowy wieczór polscy wyznawcy islamu rozpoczną ramadan – miesiąc postu. Od soboty będą obowiązywały ich zasady religijne związane z tym czasem, m.in. zakaz jedzenia i wszelkich rozrywek od wschodu do zachodu słońca.
Trzydziestodniowy post wyznawców islamu przypada na dziewiąty miesiąc – opartego na fazach Księżyca – roku muzułmańskiego. Liczony w ten sposób rok jest jednak krótszy o jedenaście dni od roku tradycyjnego, określanego czasem obiegu Ziemi wokół Słońca. Dlatego też termin rozpoczęcia ramadanu, jak i innych uroczystości i świąt islamskich, ulega ciągłym przesunięciom w kalendarzu powszechnym.
Muzułmanie rozpoczynają ramadan?
Post zakończy się trzydniowym świętem Ramadan Bajram, które w tym roku rozpocznie się 2 maja.
W piątkowy wieczór we wszystkich meczetach, centrach i domach modlitw polskiej społeczności muzułmańskiej odbędą się pierwsze modlitwy ramadanowe.
"Ramadan jest okresem pokuty i odpuszczeniem grzechów. Najistotniejsza jest intencja muzułmańskiego postu. Nie jest to praktyka umartwiania się ani zaprzeczenia prawom ciała. Post jest sposobem przerywania rutyny zaspakajania potrzeb codziennych oraz ćwiczenia ciała i ducha. Chodzi tu o umocnienie dyscypliny wewnętrznej i siły moralnej" – pisze w przesłaniu do wiernych przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.
Zwraca przy tym uwagę, że przestrzegania postu nie można praktycznie skontrolować. "Stanowi on lekcję najszczerszego bezinteresownego poświęcenia dla zyskania łaski Boga, który jako jedyny wie, czy wierny zachowuje post, czy też nie" – podkreśla Miśkiewicz.
Muzułmański Związek Religijny przypomina, że islam opiera się na pięciu zasadach (filarach): szahadzie (wyznaniu wiary), modlitwie, jałmużnie, pielgrzymce i właśnie poście w miesiącu ramadan. Obowiązuje on wtedy od wschodu do zachodu słońca wszystkich dorosłych wiernych, zdrowych na ciele i umyśle, "żyjących w warunkach, które pozwalają im znosić post bez szkody dla zdrowia". Oznacza powstrzymywanie się za dnia m.in. od jedzenia, picia, rozmaitych rozrywek, palenia tytoniu i od współżycia seksualnego.
Muzułmański Związek Religijny w RP jest najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu, którymi są głównie Tatarzy. Liderzy Związku liczbę polskich wyznawców islamu szacują na ok. 5 tys. Wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając w to również m.in. studentów, przedsiębiorców, służby dyplomatyczne czy uchodźców z krajów islamskich, jest ok. 60 tys.
Źródło: PAP / kb
Skomentuj artykuł