"1 proc. może być wielkopostną jałmużną"

10 lat temu
KAI / wm

Biskup tarnowski Wiktor Skworc zachęca diecezjan, aby przekazywali 1 proc. podatku na rzecz dzieł charytatywnych Kościoła. W specjalnym komunikacie biskup napisał do wiernych, że może to być forma wielkopostnej jałmużny.

„Jej wartość nie leży w ilości darowanych dóbr, lecz w pokorze serca, które nie licząc na uznanie i poklask, wspomaga dyskretnie biednych i potrzebujących pomocy” – pisze ordynariusz tarnowski.

Hierarcha zachęca wiernych, aby wspierali działalność diecezjalnej Caritas. Podkreśla, że w 2010 r. wydała ona na pomoc potrzebującym największą w historii działalności kwotę 30 mln zł.

Biskup wskazuje, że 1 proc. należnego podatku przekazany Caritas dociera do potrzebujących prawie nie uszczuplony o koszty administracyjne. „Caritas z otrzymanych odpisów podatkowych nie utrzymuje siebie, aparatu administracyjnego i urzędników, a każda złotówka ofiarowana Caritas prawie w całości dociera do potrzebujących. Fakty te są siłą działania i wiarygodności Caritas Diecezji Tarnowskiej, która cieszy się niezwykłym zaufaniem społecznym, bo działa szybko, skutecznie i ofiarnie” - czytamy w komunikacie.

Dzięki pieniądzom z 1 proc. Caritas może wspierać skomplikowane operacje ratujące życie, organizować dzieciom wyjazdy na wypoczynek wakacyjny, finansować setkom chorych i niepełnosprawnych leki, rehabilitację czy zakup sprzętu medycznego, prowadzić 7 specjalistycznych placówek opiekujących się w skali roku tysiącami chorych.

Ofiarowany Caritas diecezjalnej 1 proc. podatku, przy dodatkowym wsparciu osób indywidualnych i instytucji, pozwala również na funkcjonowanie programu „Gniazdo", który pomógł już 146 rodzinom wielodzietnym polepszyć warunki mieszkaniowe, a także na udzielanie pomocy poszkodowanym przez powódź i osuwiska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"1 proc. może być wielkopostną jałmużną"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.