10 proc. z niedzielnej tacy dla skrzywdzonych w Kościele. Tak zdecydowali parafianie z proboszczem

10 proc. z niedzielnej tacy dla skrzywdzonych w Kościele. Tak zdecydowali parafianie z proboszczem
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Parafia św. Jadwigi w Krzelkowie nie jest duża. Należy do niej 717 osób mieszkających na jej terenie oraz, jak mówi jej proboszcz, parafianie "duchowi", którzy dołączyli do wspólnoty zdalnie podczas pandemii. To właśnie tutaj parafianie wraz z proboszczem zdecydowali się przez rok przekazywać dziesięcinę z tacy na rzecz inicjatywy "Zranieni w Kościele".

Skąd taki pomysł? Sprawa osób skrzywdzonych w Kościele, których cierpienia często się nie dostrzega, jest ważnym tematem dla parafian. 

Tak na debatę o skrzywdzonych w Kościele zareagowała mała parafia

– To sytuacja trudna do zniesienia dla wszystkich, którzy czują ich ból – mówi proboszcz, ks. Wojciech Kubisiak. – Ostatnio, gdy kolejny raz nad tym dywagowaliśmy, pojawił się głos kobiecy, który poddał pomysł finansowego wspierania działań pomocowych na ich rzecz - np. 10% z tac niedzielnych. Przedstawiłem tę myśl na ogłoszeniach parafialnych i zaprosiłem wiernych do dialogu - by poprzez rozmowy ze mną, w każdej możliwej i używanej dziś formie, przedstawili swoje zdanie. Kilkanaście osób wyraziło swoje poparcie, nikt się nie sprzeciwił. Uznałem więc, że inicjatywa ta zyskuje status "wejdź w życie". I w ten sposób zostaliśmy patronami "Zranionych w Kościele" - opowiada. 

Dodaje, że szukanie sposobu na wyrażenie solidarności z osobami poszkodowanymi zbiegło się ze spotkaniem ich w Internecie. - Ten krótki kontakt dał mi pewność, że bardzo potrzebują jakiegoś gestu, który dałby im poczucie, że są dostrzegani - mówi proboszcz. 

Mała suma, wielkie serca

- Suma, którą ofiarowujemy, jest śmiesznie mała, ale takie są nasze realia. Z pewnością w tych groszach jest wiele serce, a jego przede wszystkim potrzeba zranionym – dodaje ks. Kubisiak. Właśnie dlatego na swoim profilu w portalu społecznościowym proboszcz napisał w imieniu swoim i wspólnoty ważny wpis. 

DEON.PL POLECA

"DOSTRZEGAM TWÓJ BÓL, WIDZĘ CIEBIE! My, członkowie parafii rzymskokatolickiej Krzelków-Czerńczyce (diecezja wrocławska), po konsultacjach społecznych podjęliśmy decyzję, że 10% z naszych tac niedzielnych będziemy regularnie przeznaczać na WSPARCIE działań pomocowych na rzecz SKRZYWDZONYCH W KOŚCIELE. Na razie inicjatywę tę podejmujemy na rok. Po jego upływie ponownie rozważymy nasze możliwości i ewentualną prolongatę tego postanowienia, a także jego wymiar. Jest to nasz komentarz do aktualnej sytuacji. Skierowanie wzroku i uwagi na tych, którzy są tutaj najważniejsi" - napisał proboszcz.

Tutaj znajdziesz wsparcie, gdy jesteś zraniony

Inicjatywa „Zranieni w Kościele” to istniejący od marca 2019 r. telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Została uruchomiona w marcu 2019 r. przez świeckich katolików z warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, Laboratorium „Więzi” i Fundacji Pomocy Psychologicznej Pracownia Dialogu. Tworzą ją świeccy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez ludzi Kościoła oraz w poczuciu odpowiedzialności za całą wspólnotę wiary.

Co tydzień́, w każdy wtorek od godziny 19 do 22, przy telefonie wsparcia 800 280 900 dyżurują̨ psychoterapeuci, wysłuchując osób skrzywdzonych oraz udzielając im informacji o możliwości otrzymania pomocy prawnej, psychologicznej czy duchowej, a także kierując je do odpowiednich i zaufanych specjalistów.

Więcej informacji na stronie zranieni.info

Źródło: KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

10 proc. z niedzielnej tacy dla skrzywdzonych w Kościele. Tak zdecydowali parafianie z proboszczem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.