13-14 marca zebranie Episkopatu Polski

13-14 marca zebranie Episkopatu Polski
PAP / drr

Zatwierdzenie dokumentu społecznego Episkopatu, przyjęcie wstępnej wersji wskazań postępowania w przypadkach pedofilii w Kościele oraz kwestia nowej ewangelizacji - to główne tematy obrad KEP w dniach 13-14 marca w Warszawie.

Jak poinformował rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch, biskupi omówią kwestie dotyczące katechezy i finansowania Kościoła. Zagadnienia te będą podjęte później podczas zaplanowanego na czwartek, 15 marca, spotkania Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Episkopatu.

W nowym ramowym programie nauczania nie ma lekcji religii, co wywołało wątpliwości, czy religia utrzyma się w szkołach. Zajęcia te wpisano w szkolny plan nauczania, który jest finansowany przez samorządy. Zmiana wywołała obawy m.in. hierarchii kościelnej, bo ich zdaniem może się okazać, że samorządy pieniędzy na katechezę nie znajdą albo nie będą chciały znaleźć. Rzecznik Episkopatu sugerował, że może to łamać konkordat. Minister edukacji Krystyna Szumilas zapewniła w czwartek w TOK FM, że "religia nadal jest elementem bezpłatnego nauczania". Dodała, że przepisy są trochę inaczej sformułowane i to być może wywołuje niepokój.

DEON.PL POLECA

Rzecznik Episkopatu, komentując to, przypomniał, że "obowiązek organizowania nauki religii w ramach planu zajęć szkolnych czy przedszkolnych jest zapisany w konkordacie". Dodał, że zmiana rodzi pytania natury prawnej w odniesieniu do umowy. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 września 2012 roku.

Prace nad przygotowaniem dokumentu społecznego Episkopat Polski zapowiedział pod koniec 2010 r. w programie duszpasterskim. Dokument, który ma być zaprezentowany podczas przyszłotygodniowych obrad KEP, jest prezentacją stosunku Kościoła w Polsce do aktualnych problemów społecznych. Początkowo miał być ogłoszony wiosną 2011 roku, ale prace nad nim przedłużyły się.

W dokumencie tym - jak powiedział PAP sekretarz Episkopatu Polski bp Wojciech Polak - mają być poruszone kwestie związane z uczestnictwem katolików w życiu społecznym, politycznym, kulturalnym, a także apel do polityków i mediów. Będą też zawarte wskazania moralne odnoszące się do życia w rzeczywistości, w której na co dzień znajdują się księża i katolicy świeccy.

Według bpa Polaka, dokument ma charakter podstawowy, mówi o kwestiach społecznych z punktu widzenia chrześcijańskiej wizji człowieka, nie tylko jako jednostki, ale osadzonego w kontekście życia społecznego, kulturalnego, narodowego, politycznego, gospodarczego. - Tematy te będą się pojawiały w tym dokumencie od strony bardziej zasadniczej, tzn. oceny moralno-etycznej, na jaką Kościół kładzie szczególny nacisk - zaznaczył. Będą w nim także poruszone kwestie związane z ustawodawstwem bioetycznym, m.in. in vitro.

Zapytany, dlaczego tak długo trwały prace nad dokumentem, bp Polak odpowiedział, że spowodowane to było tym, że tekst był konsultowany między zespołem redakcyjnym, tj. Radą ds. Społecznych KEP a biskupami, którzy nanosili poprawki. - Sądzę, że po tych poprawkach dokument jest wystarczająco dojrzały - powiedział.

Podczas obrad będą też podejmowane zagadnienia związane z zapleczem materialnym Kościoła, a więc także w relacji do tych dóbr materialnych Kościoła, które zostały jemu zebrane, a które Kościół chce uregulować we współpracy z państwem. Biskupi dokonają też oceny bieżącej sytuacji społeczno-politycznej kraju. - Jeżeli mówimy o obecności Kościoła w życiu społecznym, to takie oceny muszą być dokonywane - podkreślił bp Polak.

Episkopat przyjmie także wskazania dotyczące postępowania w przypadkach oskarżeń duchownych o pedofilię. W czterodniowym sympozjum poświęconym rozwiązywaniu problemów pedofilii w Kościele, które miało miejsce miesiąc temu na Uniwersytecie Gregoriańskim, brał udział bp Marian Rojek z Przemyśla. - Nową wersję dokumentu w tej sprawie przygotowała - jak podkreślił ks. Kloch - Rada Prawna Episkopatu.

Ponadto - jak zaznaczył rzecznik Episkopatu - biskupi omówią kwestie związane z nową ewangelizacją w kontekście Synodu Biskupów, który ma się odbyć w październiku tego roku w Rzymie.

Na zebranie plenarne KEP do Warszawy zostali zaproszeni przedstawiciele Episkopatów m.in. z Francji, Niemiec, Włoch, Szwajcarii, Czech, Rosji, Litwy, Białorusi i Kazachstanu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

13-14 marca zebranie Episkopatu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.