13 nowych kardynałów na konsystorzu w listopadzie?

13 nowych kardynałów na konsystorzu w listopadzie?
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
4 lata temu
KAI / psd

Papież Franciszek przygotowuje na 20 listopada konsystorz, na którym ogłoszone zostaną nazwiska nowych kardynałów, twierdzi wydawany przez jezuitów w USA "America Magazine" na swojej stronie internetowej.

Konsystorz, który zbiegłby się w czasie z zamknięcie Roku Jubileuszowego Miłosierdzia, byłby trzecim w czasie pontyfikatu Franciszka. "America Magazine" utrzymuje, że nazwiska nowych kardynałów zostaną ogłoszone w połowie października.

Wśród "pewnych" kandydatów magazyn wymienia arcybiskupów Barcelony - Juana José Omellę oraz Madrytu - Carlosa Osorio. Natomiast nominacja nowych nieeuropejskich purpuratów ma de facto uniemożliwić absolutną większość Europejczyków przy wyborze nowego papieża.

20 listopada wśród 107 kardynałów mających prawo udziału w konklawe 49 pochodzić będzie z Europy (prawie połowa z nich to Włosi), 19 z Ameryki Łacińskiej, 14 z Afryki, 12 z Azji, 10 z Ameryki Północnej oraz trzech z Oceanii. W sumie pochodzą oni z 59 krajów świata, ale Franciszek chce doprowadzić do tego, aby była bardziej wyraźna idea powszechności Kościoła katolickiego.

Papież z Argentyny już podczas poprzednich konsystorzy dawał do zrozumienia, że ważniejszym od utrzymywania kardynalskich tradycji diecezji jest "wyjście z centrali na peryferie". Dlatego też gdy chodzi o Europę, można - zdaniem magazynu - oczekiwać jedynie kardynałów dla Barcelony, Brukseli i Madrytu, a z kolei kilka diecezji w Afryce i Azji może po raz pierwszy mieć swego kardynała.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

13 nowych kardynałów na konsystorzu w listopadzie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.