2 mln pielgrzymów przybyło do Guadelupe w 490. rocznicę objawień Maryi

2 mln pielgrzymów przybyło do Guadelupe w 490. rocznicę objawień Maryi
Guadelupe, bazylika Matki Bożej (fot. naticastillog/depositphotos.com)
KAI/mk

Prawie 2 mln pielgrzymów przybyło do sanktuarium w Guadelupe, aby uczcić 490. rocznicę objawień maryjnych. W zeszłym roku pielgrzymki były odwołane z powodu pandemii koronawirusa. W dniach 9-12 grudnia 1531 r., na wzgórzu Tepeyac - u stóp którego znajduje się dzisiejsza bazylika w Guadelupe - Maryja objawiła się Indianinowi Juanowi Diego, a wizerunek Matki Bożej został utrwalony na jego płaszczu i jest przechowywany w świątyni jako bezcenna relikwia.

Podane przez władze administracyjne stolicy Meksyku dane o liczbie pątników dotyczą tych, którzy odwiedzili sanktuarium pomiędzy 1 grudnia i rankiem 12 grudnia, bez uwzględnienia biorących udział w głównych uroczystościach, które odbyły się w niedzielę. 

Tegoroczne uroczystości odbyły się przy zachowaniu ścisłych środków ostrożności i zaangażowaniu 9 tys. funkcjonariuszy policji i obrony cywilnej. Pielgrzymi, z których większość przebyła długą drogę, byli wpuszczani do bazyliki w Guadalupe, położonej w dzisiejszej północnej dzielnicy miasta Meksyk, w kolejnych grupach, w maskach ochronnych i bez możliwości nocowania na terenie przy sanktuarium. Środki ostrożności podjęto pomimo tego, że w Meksyku nie odnotowuje się obecnie zbyt wysokiego poziomu zakażeń koronawrusem.

DEON.PL POLECA

Podczas sprawowanej w niedzielę tradycyjnej Mszy Róż, arcybiskup stolicy kraju kard. Carlos Aguiar Retes mówił o macierzyństwie Maryi. Podkreślił, że jest Ona „Matką Kościoła i naszą Matką”, która „przybyła do Meksyku, aby wyrazić swoją miłość do ludzi”. Nawiązał w ten sposób do wydarzeń z 9-12 grudnia 1531 r., kiedy to Maryja objawiła się Indianinowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi (1474-1548) jako ciężarna Metyska i wysłała go do ówczesnego biskupa z poleceniem wybudowania kaplicy.

W listopadzie br. kard. Aguiar otworzył Święte Drzwi w bazylice w Guadalupe, po przejściu przez które wierni mogą pod pewnymi warunkami uzyskać odpust zupełny na rok. Okazją do tego jest setna rocznica zamachu bombowego z 14 listopada 1921 roku, kiedy to pracownik ówczesnego prezydenta Meksyku zostawił przed wizerunkiem Maryi ładunek wybuchowy, który mimo eksplozji jednak go nie uszkodził.

Zarówno kard. Aguiar, jak i papież Franciszek podczas niedzielnej modlitwy południowej „Anioł Pański” przypomnieli, że w 2031 r. przypadnie 500. rocznica objawień maryjnych w Guadalupe, które miały wielkie znaczenie dla chrystianizacji Ameryki Środkowej.

Maryjne święto nawiązuje do wydarzeń, które miały miejsce na dzisiejszym terenie miasta Meksyk między 9 i 12 grudnia 1531 roku. Jak mówi przekaz, indiańskiemu pastuszkowi, który wcześniej przeszedł na chrześcijaństwo, Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin, przez cztery dni ukazywała się mówiąca w jego ojczystym języku nahuatl Matka Boża i zostawiła swoje odbicie na jego tilmie, obszernym płaszczu utkanym z grubych i szorstkich włókien agawy. Na prośbę Matki Bożej w miejscu jej objawień u stóp wzgórza Tepeyac zbudowano duży kościół, w którym czczony jest cudowny wizerunek Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. „Guadalupana” jest patronką Meksyku, Ameryki Łacińskiej i całej Ameryki, Filipin, narodów tubylczych oraz dzieci nienarodzonych.

W nowej bazylice zbudowanej w 1974 roku, nad ołtarzem głównym umieszczono indiańską narzutę, na której widnieje słynny wizerunek Matki Bożej. Według informacji archidiecezji, w głównych dniach pielgrzymkowych na ruchomej taśmie prowadzącej pod tą narzutą przemieszcza się 15,6 tys. osób na godzinę. W ostatnich latach, ze względu na tłumnie gromadzących się pątników, wielu z nich z daleka adoruje cudowny wizerunek i wychodzi z kościoła. Setki tysięcy pielgrzymów przybywają do Guadalupe po wielodniowych, czasem wielotygodniowych pielgrzymkach pieszych.

W Europie znane ołtarze Matki Bożej z Guadalupe znajdują się m.in. w Lourdes, Wiedniu oraz w katedrze Notre-Dame w Paryżu, gdzie wizerunku Maryi nie zniszczył pożar z 2019 roku. Bazylika Maryi z Guadalupe i św. Filipa Neri na starożytnej Via Aurelia w Rzymie jest od 1958 roku narodowym kościołem Meksykanów i Latynosów. Jeszcze bardziej znanym wśród pielgrzymów jest poświęcony przez Jana Pawła II w 1992 roku ołtarz Matki Bożej z Guadalupe w krypcie bazyliki św. Piotra, w niewielkiej odległości od grobu św. Piotra. Do najbardziej znanych miejsc upamiętniających Guadalupe należy też bazylika Zwiastowania w Nazarecie.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

2 mln pielgrzymów przybyło do Guadelupe w 490. rocznicę objawień Maryi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.