20 tys. Polaków na XXVI ŚDM w Madrycie

20 tys. Polaków na XXVI ŚDM w Madrycie
(fot. madryt2011.pl
KAI / drr

Kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz Yago de la Cierva, dyrektor wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego, zapraszali dziś do uczestnictwa w XVI Światowych Dniach Młodzieży, które w sierpniu b.r. odbędą się w Madrycie.

Watykański hierarcha podkreślił, że inicjatywa zorganizowania spotkania młodzieży z papieżem była opatrznościową decyzją Jana Pawła II, zaś przedstawiciel hiszpańskiego komitetu zapewnił, że tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Madrycie będą miały prawdziwie hiszpański charakter.

Zarówno kard. Stanisław Ryłko, jak i Yago de la Cierva przybyli do Polski, by uczestniczyć w rozpoczynającym się dziś w Warszawie 8. Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Podczas spotkania z dziennikarzami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich przyznał, że bardzo liczy na szerokie zainteresowanie polskiej młodzieży „wielkim wydarzeniem”, jakie będzie miało miejsce w tym roku w Madrycie. „Jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich jestem tutaj w charakterze świadka tego wielkiego wydarzenia, jakim Światowe Dni Młodzieży są w Kościele” - podkreślił. Jego zdaniem inicjatywa zorganizowania spotkania młodzieży z papieżem była niewątpliwie jedną z opatrznościowych decyzji Ojca Świętego Jana Pawła II, którą podjął 25 lat temu. Kardynał stwierdził, że Światowe Dni Młodzieży stworzyły w Kościele specjalne święto młodych, święto młodej wiary, młodego Kościoła. „W ten sposób Jana Paweł II otworzył nowy rozdział dialogu Kościoła z młodym pokoleniem” - zauważył kard. Ryłko.

W jego opinii Światowe Dni Młodzieży „są momentem uprzywilejowanym dialogu Kościoła z młodymi. „Kościół przede wszystkim słucha młodych” - zapewnił. „Dzięki Światowym Dniom Młodzieży narodziło się i ciągle się rodzi nowe pokolenie młodych, młodych otwartych na Chrystusa, którzy zadają sobie podstawowe pytania dotyczące sensu życia ludzkiego, przeznaczenia życia ludzkiego. Zrodziło się także nowe pokolenie duszpasterzy młodzieży, bardziej wrażliwych na prawdziwe potrzeby duchowe młodego pokolenia dzisiaj” - powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Yago de la Cierva, dyrektor wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Madrycie przyznał, że hiszpańskie spotkanie stanowi ogromne wyzwanie. Do przygotowania jest 8 milionów posiłków, 1,4 tys. miejsc, które odwiedzą młodzi ludzie, zorganizować należy również pracę 20 tys. wolontariuszy. „Organizacja tego spotkania to prawdziwe szaleństwo” - przyznał Yago de la Cierva. Podkreślił, że w przygotowanie Światowych Dni Młodzieży chętnie włączają się mieszkańcy Madrytu, który gościł będzie młodych z całego świata. „To spotkanie będzie prawdziwie hiszpańskie” - stwierdził Yago de la Cierva. Jak wyjaśnił, Hiszpania jest państwem o XX-wiecznej tradycji chrześcijańskiej, stąd zakorzenienie to ukazane zostanie podczas spotkania młodych z całego świata z Benedyktem XVI. Zaprezentowani zostaną również wielcy święci hiszpańscy. Yago de la Cierva przyznał, że Hiszpanie nie lubią zbyt wcześnie chodzić spać, ale raczej bawić się do późna w nocy, zapewnił przy tym, że także ten element da się zauważyć podczas Światowych Dni Młodzieży w Madrycie.

Dyrektor wykonawczy Hiszpańskiego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Madrycie poinformował, że w związku z majową beatyfikacją Jana Pawła II podczas tegorocznego spotkania młodych ukazana będzie i uczczona rola papieża - Polaka w powstaniu Światowych Dni Młodzieży.

Mówiąc o ewentualnej liczbie polskich uczestników Światowych Dni Młodzieży w Madrycie ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM podkreślił, że najliczniej Polacy byli reprezentowani podczas tego międzynarodowego spotkania w roku 2000 w Rzymie. Wtedy do Włoch na spotkanie z papieżem pojechało ok. 50 tys. Polaków. „Nie pobiliśmy do tej pory tego wyniku, choć Hiszpanie liczą, że teraz się nam to uda” - przyznał ks. Suchodolski. Podkreślił przy tym, że nie uda się to bez zaangażowania wszystkich polskich parafii, diecezji, ruchów i wspólnot. Jeśli nie będzie tego zaangażowania to do Madrytu pojedzie ok. 20 tys. Polaków, z czego ponad 10 tys. to osoby wyjeżdżające w grupach organizowanych przez diecezje i parafie - poinformował ks. Suchodolski.

W Madrycie posługiwać będzie również 1,2 tys. wolontariuszy z Polski, najliczniejsza - poza Hiszpanami - grupa, która pomagać ma swoim rówieśnikom podczas Światowych Dni Młodzieży. „Mam nadzieję, że zachęcimy wielu młodych i duszpasterzy, aby było nas w Hiszpanii jak najwięcej” - stwierdził ks. Suchodolski.

Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Madrycie w dniach 16-21 sierpnia br., mogą zgromadzić nawet 2 mln ludzi z całego świata. Hasłem spotkania są słowa „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”. Wiele grup wyjedzie do Hiszpanii kilka dni wcześniej, by od 11 sierpnia przeżywać tzw. Okres przygotowawczy, nazywany „Dniami w Diecezjach”. Zapisy młodych, którzy chcą wziąć udział w madryckim spotkaniu nadal trwają. Zgłoszenia należy kierować do koordynatorów diecezjalnych i osób odpowiedzialnych za tworzenie grup w poszczególnych parafiach, dekanatach, diecezjach i wspólnotach. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.madryt2011.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

20 tys. Polaków na XXVI ŚDM w Madrycie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.