25 lat temu Jan Paweł II uroczyście zrehabilitował Galileusza

(fpt. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

Dwadzieścia pięć lat temu Jan Paweł II uroczyście zrehabilitował Galileusza, który według papieża Polaka, "wiele się wycierpiał z winy ludzi i instytucji Kościoła".

31 października 1992 roku, na zakończenie prac specjalnej komisji, którą powołał już w 1981 roku, a której pracami kierował francuski kardynał Paul Poupard, Jan Paweł II podczas plenarnej sesji Papieskiej Akademii Nauk przyznał, że skazanie Galileusza za jego teorie dotyczące budowy wszechświata było błędem.

O znaczeniu tej decyzji mówił przed mikrofonami Radia Watykańskiego 95-letni dziś ksiądz Sabino Maffeo, włoski jezuita, który ćwierć wieku temu był dyrektorem watykańskiego obserwatorium astronomicznego (Specola Vaticana), powierzonego Towarzystwu Jezusowemu.

DEON.PL POLECA

Podziela on opinię, że błędem było skazanie Galileusza, "który mówił prawdę, tymczasem poradzono mu, by się powstrzymał od głoszenia doktryny, która była prawdziwa".

Zasługą papieża było "wyraźne przyznanie się do błędu, jaki popełniono, potępiając Galileusza", dodaje sędziwy włoski jezuita, podkreślając, że w ślady Jana Pawła II poszli zarówno Benedykt XVI, jak i Franciszek, "prowadząc coraz bardziej pogłębiony dialog ze światem nauki".

Świadczy o tym również istnienie i działalność watykańskiego obserwatorium astronomicznego. - Można by pomyśleć, że kapłani, którzy zajmują się gwiazdami, planetami i tym podobnym, mogliby okazać się przydatniejsi w apostolacie. Tymczasem odwaga oddelegowania do tego osób będących kapłanami, świadczy o tym, że dawane przez nich świadectwo jest bardzo istotne i że Kościół przyznaje się do błędów popełnionych w dziedzinie astronomii - powiedział ks. Maffeo.

Galileusz, czyli Galileo Galilei (1564-1642) był włoskim myślicielem i uczonym o rozległych zainteresowaniach, przede wszystkim w dziedzinie nauk ścisłych. Jako astronom bronił kopernikańskiej teorii budowy wszechświata, szczególnie nauki o obrocie Ziemi wokół Słońca. Ściągnęło to nań krytykę ze strony Kościoła, a zwłaszcza Inkwizycji, która zarzuciła mu poglądy niezgodne z nauką katolicką.

Galileusz częściowo odwołał swe przekonania, ale w 1633 r. spędził pół roku w areszcie domowym w Sienie. Później wypracował własną teorię, która ostatecznie zrywała z fizyką arystotelesowską i którą po latach potwierdził Newton. Zmarł i został pochowany we Florencji.

W 1822 r. usunięto jego prace z Indeksu Ksiąg Zakazanych. Jan Paweł II wielokrotnie wypowiadał się w obronie Galileusza, podkreślając jego zasługi zarówno dla nauk ścisłych i filozofii, jak i biblistyki. 31 października 1992 r. papież Polak uroczyście go zrehabilitował przyznając, że skazanie go za jego teorie dotyczące budowy wszechświata było błędem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

25 lat temu Jan Paweł II uroczyście zrehabilitował Galileusza
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.