30. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego

30. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego
(fot. wikipedia.org)
KAI / apio

Modlitwa dziękczynna za posługę prymasowską kard. Stefana Wyszyńskiego w 30. rocznicę jego śmierci i prośba o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia trwa na Jasnej Górze. W tym dniu do Sanktuarium w dorocznej pielgrzymce przybywają również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Obchody rocznicowe zainaugurowała w sobotę droga krzyżowa po Wałach Jasnogórskich. Następnie poświęcono tzw. skrafitto (czyli ścienny obraz wykonany techniką zbliżoną do fresku) z wizerunkiem Sługi Bożego. Poświęcenia dokonał kard. Józef Glemp, prymas senior, bezpośredni następca kard. Wyszyńskiego.

Skrafitto przedstawia postać Prymasa na tle ponad milionowej rzeszy pielgrzymów składających w 1956 r. Jasnogórskie Śluby Narodu. Autorem Ślubów jest właśnie Prymas Tysiąclecia. Tekst został napisany w więzieniu w Komańczy. Śluby Narodu zostały uroczyście wygłoszone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze.

DEON.PL POLECA

Rotę odczytał bp Michał Klepacz pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, o 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej.

Fundatorem fresku, który znajduje się w Wieczerniku, obok obrazu Jana Pawła II, jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Członkowie Stowarzyszenia od wielu lat przybywają w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę właśnie w rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego.

Organizacja od dawna odwołuje się do nauczania i posługi Prymasa Tysiąclecia, który jest dla niej szczególnym patronem. Pod wizerunkiem umieszczone są słowa kard. Wyszyńskiego z 12 maja 1974 r.: „Po Bogu i Matce Najświętszej… nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi”.

O godz. 13.00 w bazylice kard. Józef Glemp przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. celebrowanej z prośbą o ogłoszenie Prymasa Wyszyńskiego błogosławionym.

Prymas Stefan kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Sarkofag z jego ciałem znajduje się w lewej nawie archikatedry warszawskiej, w specjalnej kaplicy jemu poświęconej. Nad sarkofagiem znajduje się płyta ilustrująca historię życia prymasa – od seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego.

29 maja 1989 z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

30. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.