30. rocznica śmierci kard. Wyszyńskiego
Modlitwa dziękczynna za posługę prymasowską kard. Stefana Wyszyńskiego w 30. rocznicę jego śmierci i prośba o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia trwa na Jasnej Górze. W tym dniu do Sanktuarium w dorocznej pielgrzymce przybywają również członkowie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Obchody rocznicowe zainaugurowała w sobotę droga krzyżowa po Wałach Jasnogórskich. Następnie poświęcono tzw. skrafitto (czyli ścienny obraz wykonany techniką zbliżoną do fresku) z wizerunkiem Sługi Bożego. Poświęcenia dokonał kard. Józef Glemp, prymas senior, bezpośredni następca kard. Wyszyńskiego.
Skrafitto przedstawia postać Prymasa na tle ponad milionowej rzeszy pielgrzymów składających w 1956 r. Jasnogórskie Śluby Narodu. Autorem Ślubów jest właśnie Prymas Tysiąclecia. Tekst został napisany w więzieniu w Komańczy. Śluby Narodu zostały uroczyście wygłoszone 26 sierpnia 1956 roku na Jasnej Górze.
Rotę odczytał bp Michał Klepacz pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, o 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej.
Fundatorem fresku, który znajduje się w Wieczerniku, obok obrazu Jana Pawła II, jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Członkowie Stowarzyszenia od wielu lat przybywają w ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasną Górę właśnie w rocznicę śmierci kard. Wyszyńskiego.
Organizacja od dawna odwołuje się do nauczania i posługi Prymasa Tysiąclecia, który jest dla niej szczególnym patronem. Pod wizerunkiem umieszczone są słowa kard. Wyszyńskiego z 12 maja 1974 r.: „Po Bogu i Matce Najświętszej… nasza miłość należy się przede wszystkim naszej Ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi”.
O godz. 13.00 w bazylice kard. Józef Glemp przewodniczyć będzie uroczystej Mszy św. celebrowanej z prośbą o ogłoszenie Prymasa Wyszyńskiego błogosławionym.
Prymas Stefan kard. Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. Sarkofag z jego ciałem znajduje się w lewej nawie archikatedry warszawskiej, w specjalnej kaplicy jemu poświęconej. Nad sarkofagiem znajduje się płyta ilustrująca historię życia prymasa – od seminarium, przez pracę duchownego, walkę w oddziałach powstańczych aż do spotkania z Karolem Wojtyłą podczas jego ingresu papieskiego.
29 maja 1989 z inicjatywy papieża Jana Pawła II rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Od tego momentu przysługuje mu tytuł Sługi Bożego.
Skomentuj artykuł