Pierścien Prymasa wraca do muzeum

KAI / drr

- Wierni nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, na zło - jakim była popełniona kradzież - staraliśmy się zareagować dobrem, jakim bez wątpienia jest odtworzenie zagrabionego i zniszczonego pierścienia - czytamy w specjalnym komunikacie wydanym przez Kurię Metropolitalną w Gnieźnie. Podkreślono, że kopię wykonano dzięki wysiłkowi wielu ludzi dobrej woli i ofiarnego serca. 18 października zostanie ona przekazana do zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego.

- Ten uroczysty akt będzie uwieńczeniem ponad półrocznej pracy szeregu ludzi, którzy zbierali materiał ikonograficzny, poszukiwali odpowiednich kamieni i wykonywali precyzyjną jubilerską pracę (…) Ufamy, że odtworzenie tej materialnej pamiątki po wielkim Prymasie Tysiąclecia przyczyni się do głębszej refleksji nad jego nauczaniem i zachęci, szczególnie młodych ludzi, do poznania życia i dzieła tego wielkiego biskupa, Prymasa i Polaka - napisano w komunikacie.

DEON.PL POLECA

Pierścień został wykonany z lanego złota próby 585. Waży 76,5 gramów. Podobnie jak oryginał zdobi go wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej i piastowski orzeł na czerwonej emalii. Wokół umieszczono diamenty zakupione w Antwerpii. Ks. Jarosław Bogacz, dyrektor Muzeum w Gnieźnie, zaznaczył, że w odtworzeniu klejnotu pomogły zachowany materiał fotograficzny i opisowy oraz wskazówki pracowników muzeum.

Kopię pierścienia wykonała nieodpłatnie pracownia jubilerska Andrzeja Wojciucha z Kołaczkowa. Zakup kruszcu i kamieni sfinansowano ze środków przekazanych przez Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrześni, z odszkodowania oraz ze środków pozyskanych podczas zbiórki wśród kapłanów archidiecezji gnieźnieńskiej.

Uroczyste przekazanie pierścienia nastąpi 18 października podczas Mszy św. sprawowanej w południe w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Eucharystię będą koncelebrowali księża dziekani z całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

Pierścień kard. Wyszyńskiego skradziono 7 lutego br. z wystawy w katedrze gnieźnieńskiej. Był wykonany z pozłacanego srebra i ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej oraz brylantami. Kard. Wyszyński otrzymał go w darze od Episkopatu Polski na zakończenie odbywających się w 1966 r. obchodów Millennium Chrztu Polski. Sprawców zatrzymano w marcu. Zdążyli wyłupić kamienie, a ogołocony pierścień sprzedali paserowi, który go przetopił.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pierścien Prymasa wraca do muzeum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.