35 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do Kościoła, a 32 proc. negatywny. "To dzwonek alarmowy"

35 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do Kościoła, a 32 proc. negatywny. "To dzwonek alarmowy"
(fot. depositphotos.com)
11 miesięcy temu
PAP / jb

35 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do Kościoła, a 32 proc. negatywny; 31 proc. ocenia go jako neutralny - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".

 

W sondażu "Rz" zapytała respondentów ogólnie o ich stosunek do Kościoła. Jako pozytywny określa go 35 proc. badanych, 32 proc. jako negatywny, a 31 proc. jako neutralny. Tylko 2 proc. pytanych wybrało opcję "trudno powiedzieć". Wśród ludzi młodych (między 18. a 29. rokiem życia) nastawienie do Kościoła jest negatywne (47 proc.) lub neutralne (44 proc.). Pozytywne nastawienie deklaruje 9 proc. pytanych.

"To dzwonek alarmowy, który powinien wywołać poważną dyskusję na temat tego, w jakim kierunku Kościół w Polsce powinien iść. Ta debata nie może odbywać się tylko między biskupami, ale muszą w nią zostać włączeni świeccy. Jesteśmy na zakręcie historii" - tak wyniki sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" skomentował Marcin Przeciszewski, szef Katolickiej Agencji Informacyjnej.

W sondażu zapytano także Polaków jak oceniają kard. Stanisława Dziwisza. W skali całego kraju aż 58 proc. respondentów ocenia go źle. Dobrze tylko 20 proc, a 22 wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć". Jak podaje dziennik, zdecydowanie gorzej kardynał wypada w województwie małopolskim, w którego obrębie znajduje się archidiecezja krakowska, którą 11 lat kierował. Aż 72 proc. mieszkańców województwa ocenia go źle, a tylko 12 proc. dobrze. 16 proc. pytanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Badanie przeprowadzono w dniach 13-14 listopada 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. 

Tomasz Terlikowski pytany o komentarz do wyników dot. stosunku ankietowanych do Kościoła, mówi: "Nie jest to specjalnie zaskakujące. Kościół od dłuższego czasu traci autorytet, ale teraz widać to naprawdę wyraźnie". Zaznacza, że ponad 30 proc. osób określa go jako neutralny - jego zdaniem to o te osoby powinni zabiegać biskupi i duszpasterze. Przyznaje, że dużym problemem jest to, że Kościół nie wie, jak do takich osób wyjść. 

Sondaż wśród "osób neutralnych" wymienia: 

  • deklarujące się jako wierzące, ale praktykujące nieregularnie - 47 proc.
  • wierzące, ale niepraktykujące - 31 proc.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
31,43 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

35 proc. Polaków ma pozytywny stosunek do Kościoła, a 32 proc. negatywny. "To dzwonek alarmowy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.