50 lat święceń kapłańskich abpa Michalika

50 lat święceń kapłańskich abpa Michalika
(fot. Wikimedia Commons)
6 lat temu
KAI / mm

Wasze zadania dziś się nie kończą, bo macie jeszcze dużo do zrobienia - mówił abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce do abp. Józefa Michalika i księży, którzy wraz z nim w archikatedrze przemyskiej świętują dziś jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.

W uroczystościach wzięło udział ponad 30 biskupów, w tym przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce abp Jan Martyniak.

- Parafrazując powiedzenie, które kiedyś słyszałem, że "Polska jest jak obwarzanek: wszystko, co ciekawe, po brzegach", możemy dziś powiedzieć, że byłeś jednym z tych najlepszych biskupów, którzy służyli na geograficznych "brzegach" Rzeczypospolitej - powiedział nuncjusz do abp. Michalika.

- Drodzy jubilaci, wasze zadania dziś się nie kończą, bo macie jeszcze dużo do zrobienia. Jesteście wezwani do wspierania młodych pokoleń kapłańskich szacunkiem dostojnego wieku, waszą mądrością życiową, waszą szlachetnością, wyrozumiałością i zachętą - podkreślił abp Migliore, zaznaczając, że "świętowanie tak znaczącej rocznicy zobowiązuje do pamiętania, dziękowania i błagania".

Mówiąc o abp. Michaliku, nuncjusz powiedział, że od ich pierwszego spotkania był zbudowany prostotą i mądrością metropolity przemyskiego. - Prosty jest ten, kto w zamieszaniu, nieporządku i konfuzji jasnych idei, ma przed sobą tylko czystą prawdę Bożą. Człowiek o sercu niepodzielonym, który poznał Boga i daje się przez Niego kierować, pozostaje wierny Jego przykazaniom, Jego osądowi i Jego miłosierdziu. Mądry jest ten, kto widzi rzeczywistość taką, jaka ona jest; kto dociera do istoty rzeczy - wyjaśniał.

Nuncjusz zaznaczył, że posługa kapłańska i biskupia jest przede wszystkim obwieszczaniem miłosierdzia Bożego, które objawiło się w stworzeniu i odkupieniu świata.

- Pięćdziesiąt lat waszego kapłaństwa to nie "kres, ale odskocznia". Macie jeszcze wiele do zaofiarowania - powtórzył kaznodzieja. - Zwłaszcza powinniście wspierać wiernych świeckich i waszych braci w kapłaństwie w ich biegu wiary i miłości - a to jest przecież bieg z przeszkodami. Oni nie proszą was o słowa. Nie proszą was o wspomnienia, ani o wykazy waszych zasług i osiągniętych tytułów, nawet jeśli są piękne i ważne. Oni pragną od was wsparcia przez waszą mądrość i świętość - podkreślał.
Po homilii nastąpił obrzęd jubileuszowy, na który złożyły się: hymn do Ducha Świętego, modlitwę za jubilatów oraz poświęcenie i przekazanie im krzyży.

Specjalny telegram z okazji jubileuszu do abp. Michalika przesłał papież Franciszek. "Gorliwie wypełniłeś pasterską posługę współpracując z kapłanami i świeckimi. Pomny wagi powierzonego Ci posłannictwa i wierny swemu zawołaniu biskupiemu ‘Mocą Twoją Panie’, skutecznie sprawowałeś urząd przepowiadania, uświęcania i zarządzania" - napisał Ojciec Święty.

Franciszek docenia, że metropolita przemyski w swojej roztropnej posłudze odważył się "ukazywać wyraźnie odwieczną młodość Kościoła". "Zajaśniałeś przykładem codziennej pracowitości, a szczególnie wiernością wobec Następcy Piotra apostoła" - napisał papież.

Na zakończenie, życzenia abp. Michalikowi złożyli przedstawiciele duchowieństwa, samorządowców oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich działających w archidiecezji przemyskiej. W imieniu KEP przemówił jej przewodniczący abp Gądecki. Podkreślił wieloletnie starania swojego poprzednika w sferze pojednania z innymi narodami oraz religiami, przede wszystkim z Ukrainą i prawosławiem, a także budowanie więzi z Kościołem greckokatolickim, który w Przemyślu ma stolicę swojej polskiej metropolii. Dziękował także za "umiłowanie ludzi świeckich".

Sam jubilat powiedział, że nie przypuszczał, że będzie mu dane obchodzić 50-lecie kapłaństwa, tym bardziej, że 28 lat upłynęło na posłudze biskupiej. - Nasza pasterska jedność, zatroskanie o to, co dla Boga i dla ludzi na tej polskiej ziemi jest najważniejsze, jest ciągle siłą naszego Kościoła i jest bardzo potrzebna ojczyźnie, mimo że niekiedy tak bardzo i niesłusznie bywamy krytykowani - powiedział abp Michalik.

Kapłanom dziękował za ich trud, który nadaje sens pracy biskupiej. - Moja kapłańska droga zawsze mnie fascynowała. Niekiedy bywały trudności, ale nigdy nie wątpiłem, że to jest moje miejsce w życiu i zawsze wiedziałem, że powinienem być tu, gdzie jestem, tylko gorliwszy, bardziej pracowity i miłosierny - mówił metropolita przemyski, prosząc o modlitwę w swojej intencji i pozostałych jubilatów.

Abp Józef Michalik urodził się w Zambrowie na Mazowszu 20 kwietnia 1941 r. Po zdaniu matury w 1958 r. Józef Michalik wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży. Święcenia kapłańskie przyjął 23 maja 1964 r. W 1978 r. wyjechał do Rzymu, gdzie objął stanowisko rektora w Papieskim Kolegium Polskim oraz pracował w w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, gdzie był pierwszym szefem Biura ds. Młodzieży współuczestnicząc w przygotowaniu I Światowych Dni Młodzieży w Rzymie.

Ustanowiony biskupem gorzowskim, 16 października 1986 r. w Bazylice św. Piotra przyjął sakrę biskupią z rąk papieża Jana Pawła II. Za swoją dewizę biskupią przyjął słowa: "Numine Tuo Domine" - "Mocą Twoją Panie". W 1993 r. został mianowany arcybiskupem metropolitą przemyskim.

W 2004 r. został wybrany przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Funkcję tę biskupi powierzyli mu ponownie 5 lat później. Zgodnie ze statutem KEP, nie mógł jej sprawować trzeci raz z rzędu. Jego następcą został dotychczasowy zastępca abp Stanisław Gądecki z Poznania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

50 lat święceń kapłańskich abpa Michalika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.