8 maja odbędzie się 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania

8 maja odbędzie się 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

8 maja w IV niedzielę wielkanocną, nazywaną niedzielą Dobrego Pasterza, w Kościele katolickim obchodzony będzie 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania. Krajowy duszpasterz powołań ks. prof. Marek Tatar zaznaczył, że liczba i jakość powołań zależy od sytuacji rodzin i od wzorców kulturowych.

Papieskie orędzie na 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania nosi tytuł „Powołani do budowania rodziny ludzkiej”.

W Polsce niedziela Dobrego Pasterza rozpoczyna tydzień modlitw o powołania do szczególnej służby w Kościele. W tym roku przeżywany będzie pod hasłem „Posłani w pokoju Chrystusa”.

W czasie czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie KEP duszpasterz krajowy powołań ks. prof. Marek Tatar z UKSW podkreślił, że „kwestia powołania to sprawa całego Kościoła powszechnego”.

DEON.PL POLECA

Zwrócił uwagę, że istnieje ścisła zależność między powołaniami do życia małżeńskiego, rodzinnego, a powołaniami do kapłaństwa czy życia zakonnego. - Pierwszym i podstawowym miejscem, gdzie kształtuje się człowiek, jest rodzina. Tam uczy się wartości, które stają się kluczowe w jego życiu. W związku z tym, od stanu współczesnych rodzin zależy liczba i jakość powołań kapłańskich i zakonnych - powiedział ks. prof. Tatar.

W ocenie duchownego wyzwania, wobec który stacje dziś człowiek, wymagają od niego „opowiedzenia się za bądź odrzucenia nie tylko życia kapłańskiego czy zakonnego, ale w ogóle życia chrześcijańskiego”.

- Mamy dziś kryzys wartości. Żyjemy w kulturze technicyzacji, bardzo poważnego pragmatycznego konsumpcjonizmu, w epoce dość mocnego trendu hedonistycznej samorealizacji. Tymczasem powołanie jest odpowiedzią na wartości, jest podjęciem życia opartego na konkretnych wartościach. Jeśli są one nierozpoznawalne albo nie są czytelne, to rozeznanie powołania przychodzi bardzo trudno, a zdarza się, że osoby źle rozeznają - powiedział ks. prof. Tatar.

Tłumaczył, że „współczesny świat żyje kulturą zrealizowania się, osiągnięcia pewnego sukcesu, woli, pomysłu, który sobie człowiek postawił, tymczasem decydując się na powołanie kapłańskie, zakonne, trzeba mieć świadomość, że to nie jest droga samorealizacji”.

- To jest droga realizacji Bożego zamysłu wobec mnie - podkreślił ks. prof. Tatar.

Zaznaczył, że czasem rozeznawania powołania jest okres seminarium, a w przypadku osób zakonnych - lata postulatu i nowicjatu do ślubów wieczystych.

Zwrócił uwagę, że na tzw. statystyki powołaniowe wpływa także kultura powołaniowa, a więc sposób, w jaki mówi się o kapłaństwie i życiu konsekrowanym.

- Dla wielu młodych ludzi jest to świat kompletnie abstrakcyjny. Nie chodzi, żeby zachęcać poprzez organizacje dni otwartych seminariów czy dni otwartych zakonów. To nie jest chwytanie człowieka. To nie jest marketing, ale bardzo poważne doświadczenie po stronie powołanego, ale też wspólnoty, która przyjmuje kandydata - zaznaczył ks. prof. Tatar.

Wspomniał, że zmienił się także wzór powołaniowy. Młodzi zgłaszający się do seminariów duchownych czy nowicjatów nie przychodzą prosto po maturze, ale mają za sobą pewien bagaż doświadczeń życiowych - domowych, rodzinnych, środowiskowych, szkolnych, a także uczelnianych, co wymaga odrębnego systemu formacji. Wyjaśnił, że pewną odpowiedzią Kościoła katolickiego w Polsce jest stworzenie Seminarium Duchownego 35 plus.

Ks. prof. Tatar przypomniał, że 1 października 2021 r. w Kościele w naszym kraju wszedł w życie dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce.

Pytany o łączenie seminariów diecezjalnych ze względu na małą liczbę kleryków, ks. prof. Tatar wyjaśnił, że decyzje w tej kwestii podejmuje metropolita wraz z biskupami ordynariuszami danej metropolii. - Za takim działaniem przemawiają nie tylko względy materialne, ale także formacyjne - ocenił.

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak powiedział, że papież wydał specjalny dokument, który pozwala na łatwiejsze łączenie seminariów duchownych, jeżeli będzie mniej niż 30 alumnów. - Procedury zostały uproszczone. Nie trzeba już odwoływać się do Watykanu - powiedział rzecznik Episkopatu.

Do parafii w całym kraju trafiły materiały przygotowane na ten czas przez Krajową Radę Duszpasterstwa Powołań. Zawierają m.in. pomoce liturgiczne, świadectwa osób powołanych i konspekty katechez.

Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 r. Niedziela Dobrego Pasterza to również święto patronalne Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła. Wspiera ono powołania misyjne, m.in. akcją AdoMIS, zachęcającą do adopcji misyjnych seminarzystów.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

8 maja odbędzie się 59. Światowy Dzień Modlitw o Powołania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.