80-latek odbudowuje kościół za własne pieniądze

80-latek odbudowuje kościół za własne pieniądze
Fot. depositphotos.com
2 miesiące temu
KAI / kb

Niecodzienne dzieło realizuje Mykola Horbal. 80-latek odbudowuje za własne pieniądze opuszczony kościół we wsi Latacz na Ukrainie. Obecnie prosi Boga o zdrowie, aby dokończyć rozpoczęty remont świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II.

Kościół w Lataczu został zbudowany pod koniec XIX wieku, kiedy we wsi było około 30 polskich rodzin. A po ich wywiezieniu w czasie II wojny światowej świątynię zamieniono na magazyn kołchozowy. Później lokale zostały opuszczone. Jednak sumienie mężczyzny nie dawało mu spokoju.

W miejscu, w którym niegdyś się modlili - były sterty śmieci. W 2017 r. rozpoczął prace nad przywróceniem kościoła do jego pierwotnej postaci. Z budynku i placu przykościelnego wywieziono 26 śmieciarek. Mykola Horbal pragnie odbudować świątynię, by stała się miejscem zbliżenia dwóch kultur - polskiej i ukraińskiej, miejscem pojednania i porozumienia.

Teraz kościół został odrestaurowany z zewnątrz. Jednak wewnątrz pozostaje jeszcze wiele do zrobienia. Mykoła Horban zaznaczył, że obecnie pracuje nad doprowadzeniem energii elektrycznej do budynku i remontem sufitu. Następnie poszuka specjalistów od remontu malarstwa i wystroju wnętrza kościoła.

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper
35,60 zł
89,00 zł

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

80-latek odbudowuje kościół za własne pieniądze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.