Abp Canterbury podtrzymuje swój sprzeciw

Abp Canterbury podtrzymuje swój sprzeciw
(fot. EPA/Kerim Okten)
PAP / drr

Nowy abp Canterbury Justin Welby obejmując oficjalnie urząd w poniedziałek podtrzymał swą wcześniejszą krytykę planów brytyjskiego rządu, by zrównać w prawach małżeństwa hetero- i homoseksualne. Izba Gmin będzie głosowała w tej sprawie we wtorek.

- Podtrzymuję to, co powiedziałem na temat małżeństw osób tej samej płci przed kilkoma miesiącami, gdy ogłoszono moją nominację. Wiele razy wypowiadałem się na ten temat i nie zmieniłem zdania - powiedział abp Welby dziennikarzom po uroczystości w katedrze św. Pawła w Londynie.

Dodał, że nie wie, jaki będzie wynik głosowania w Izbie Gmin, w którym posłów nie obowiązuje dyscyplina partyjna, i zaznaczył, że nie chce "wdawać się w teoretyczne rozważania".

Arcybiskup, który jest duchowym zwierzchnikiem Kościoła Anglii i 77-milionowej społeczności anglikańskiej na świecie, wywodzi się z konserwatywnego, lecz charyzmatycznego nurtu w Kościele anglikańskim. Stoi na gruncie tradycyjnej nauki Kościoła głoszącej, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny z kobietą.

W listopadzie ub.r., gdy poinformowano o jego nominacji, Welby poparł stanowisko biskupów anglikańskich odcinające się od rządowych planów ustawodawczych. Wskazał równocześnie, że Kościół nie może tolerować homofobii w żadnej postaci.

W poniedziałek hierarchowie Kościołów anglikańskiego i katolickiego zaapelowali do posłów Izby Gmin, by rozważyli w swoim sumieniu konsekwencje zalegalizowania małżeństw homoseksualnych i by głosowali przeciwko rządowym planom. Rządząca Partia Konserwatywna jest głęboko podzielona w tej kwestii, ale projekt ustawy może przejść głosami laburzystów i liberałów.

Podczas uroczystości w katedrze św. Pawła abp Welby ślubował posłuszeństwo Elżbiecie II - tytularnemu zwierzchnikowi państwowego Kościoła anglikańskiego - i formalnie na piśmie zgodził się na swój wybór na arcybiskupa Canterbury. Jego intronizacja w katedrze w Canterbury odbędzie się w marcu.

57-letni abp Welby został wyświęcony na duchownego anglikańskiego w 1992 roku. Przedtem przez 11 lat pracował na kierowniczych stanowiskach w przemyśle naftowym. Powołania doświadczył po osobistej tragedii rodzinnej. Ukończył wydział teologiczny na uniwersytecie w Durham. Przed wyborem na arcybiskupa Canterbury był biskupem Durham.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Canterbury podtrzymuje swój sprzeciw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.