Abp Depo apeluje do dziennikarzy: stawajcie się współtwórcami wspólnot

Abp Depo apeluje do dziennikarzy: stawajcie się współtwórcami wspólnot
(Fot. Monika Drwal / episkopat.pl)
PAP / kw

Stawajmy się współtwórcami wspólnot, odpowiedzialnymi za słowo mówione, pisane i przekazywane w mediach społecznościowych - napisał w przesłaniu na dzień wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy i prasy katolickiej, przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu abp Wacław Depo.

W przesłaniu przekazanym PAP w czwartek przez biuro prasowe episkopatu Polski abp Depo podkreślił, że tytuł tego przesłania powstał z inspiracji hasła 53. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu (w Polsce episkopat Dzień Środków Społecznego Przekazu wyznaczył na 15 września - PAP), które brzmi: "Wszyscy tworzymy jedno. Od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich".

Abp Depo zwraca w nim uwagę, że już na początku swojego pontyfikatu Ojciec Święty Franciszek zaapelował, aby internet "był miejscem bogatym w wartości ludzkie, nie siecią przewodów, lecz ludzkich osób".

Papież: budujmy sieć krzewiącą dialog wspólnoty wolnych osób [ORĘDZIE NA ŚWIATOWY DZIEŃ ŚRODKÓW PRZEKAZU]

"Rozumiemy, że system wartości ogólnoludzkich - czy jak się dzisiaj modnie mówi: +wartości humanistycznych lub europejskich+ - bez odniesienia do Chrystusa zawisa w jakiejś próżni" - podkreślił abp. Depo.

DEON.PL POLECA

 

Dodał, że wymaga to głębokiej refleksji i swoistego rachunku sumienia, aby odpowiedzieć na bardzo zasadnicze pytanie: "Czy głoszona w sieciach społecznościowych antropologia jest związana z wymiarem transcendentnym, w którym człowieczeństwo odnajduje się w jedności z Bogiem, aby być prawdziwą wspólnotą osób?"

Abp Depo zaznaczył też, że warto w tym miejscu przywołać i przyjąć ostrzeżenie wypowiedziane przez abpa Józefa Michalika: "Kiedy subiektywizuje się moralność - nie odnosząc jej do Boga - wówczas rację zyskuje silniejszy czy bogatszy, a racja ma stać zawsze po stronie prawdy".

Na zakończenie przesłania abp Depo zaapelował do dziennikarzy, aby "stawali się współtwórcami wspólnot, odpowiedzialnymi za słowo mówione, pisane i przekazywane w mediach społecznościowych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Depo apeluje do dziennikarzy: stawajcie się współtwórcami wspólnot
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.