Abp Depo: tożsamość kapłańska polega na szczególnym upodobnieniu do Chrystusa

Abp Depo: tożsamość kapłańska polega na szczególnym upodobnieniu do Chrystusa
Fot. Studio TV NIEDZIELA / YouTube.com
KAI / tk

– Ostatecznie w życiu kapłana liczy się tylko to, co wycierpiał razem z Chrystusem dla zbawienia ludzi – mówił za jednym z polskich kapłanów abp Wacław Depo w kościele seminaryjnym w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. moderatorzy i profesorzy seminaryjni z ks. prał. Ryszardem Selejdakiem, rektorem seminarium oraz neoprezbiterzy.

– Jako wspólnota Kościoła, a w Nim wspólnota seminaryjna, podchodzimy pod krzyż z Chrystusa ubranego w kapłańskie szaty, aby nie tylko zapatrzeć się w Jego oblicze Najwyższego i Wiecznego Kapłana lecz aby tak jak otaczający Go szereg świętych stawać się Jego świadkami – mówił w homilii abp Depo.

Komentując fragment Listu do Hebrajczyków podkreślił, że Jezus „musiał się pod każdym względem upodobnić się do braci, aby stać się miłosiernym i wiernym Arcykapłanem w tym co się odnosi do Boga dla przebłagania za grzechy ludu". – To Bóg Ojciec posłał swojego Syna przewodnika zbawienia w Duchu Świętym, udoskonalił Go w człowieczeństwie przez cierpienia – zaznaczył.

– Chodzi tutaj o rzeczywistość bardzo trudną i zobowiązującą, że kapłaństwo będąc darem wyboru człowieka przez Chrystusa jest jednocześnie wolną odpowiedzią człowieka, aby móc przyjść z pomocą tym, którzy przez całe życie przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli – kontynuował arcybiskup i dodał za jednym z kapłanów polskich: „Ostatecznie w życiu kapłana liczy się tylko to, co wycierpiał razem z Chrystusem dla zbawienia ludzi".

Metropolita częstochowski przypomniał, że św. Jan Paweł II wielokrotnie zaznaczył, że „prawdziwa tożsamość kapłańska polega na szczególnym upodobnieniu do Chrystusa Jedynego i Wiecznego Kapłana, aby być jego przejrzystym obrazem i uobecniać Jego samego w swojej posłudze".

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Umerle

Święty Paweł pisał, że uczeń Chrystusa jest glinianym naczyniem (por. 2 Kor 4,7), którego wyjątkowość kryje się w tym, co ono w sobie zawiera. W przypadku sakramentu święceń skarbem, który jest zdeponowany w sercu każdego...

Skomentuj artykuł

Abp Depo: tożsamość kapłańska polega na szczególnym upodobnieniu do Chrystusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.