Abp Depo: przeznaczenie każdego człowieka nie są Bogu obojętne

Abp Depo: przeznaczenie każdego człowieka nie są Bogu obojętne
Fot. Studio TV NIEDZIELA / YouTube.com
KAI / tk

– Uwierzmy, że życie, cierpienie, los, śmierć i przeznaczenie każdego bez wyjątku człowieka nie są Bogu obojętne – powiedział abp Wacław Depo w święto Ofiarowania Pańskiego w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W 10. rocznicę swojego ingresu do tej świątyni metropolita częstochowski przewodniczył w niej Mszy św. dziękczynnej za dar osób życia konsekrowanego.

DEON.PL POLECAW homilii za św. Janem Pawłem II przypomniał, że Dzień Życia Konsekrowanego jest obchodzony po to, „aby pomóc całemu Kościołowi docenić świadectwo osób, które wybrały naśladowanie Chrystusa poprzez praktykowanie rad ewangelicznych, które na co dzień są świadectwem miłości miłosiernej”.

– Ten dzień jest również osobiście dla mnie dniem wdzięczności wobec Boga, który poprzez posługę Benedykta XVI 10 lat temu powierzył mi Kościół archidiecezji częstochowskiej – przyznał abp Depo.

Komentując czytania mszalne, zwrócił uwagę na tekst z Listu do Hebrajczyków, w którym słyszymy, „że Jezus bez żadnej różnicy z nami otrzymał udział we krwi i ciele, czyli człowieczeństwie, aby przez śmierć pokonać diabła i uwolnić wszystkich, którzy przez bojaźń śmierci podlegli byli niewoli grzechu”.

Odnosząc się do Ewangelii według św. Łukasza, wskazał, że Symeon, określając Chrystusa «światłem na oświecenie pogan», „zapowiada Jego ofiarę i przeznaczenie na upadek i na powstanie wielu w Izraelu i na znak, któremu sprzeciwiać się będą”. – To światło i fundament Chrystusowy przyszło do nas już w momencie naszych narodzin (...). Chrystus oświeca każdego bez wyjątku człowieka, gdy na świat przychodzi, bo go miłuje i pragnie od początku! – przypomniał abp Depo.

Człowiek jest ważny dla Boga

– Dlatego sens święta Ofiarowania Pańskiego polega na tym, abyśmy wciąż na nowo byli wyciągani z naszego zapominalstwa: jesteśmy dziećmi Boga od samego chrztu. (...) Uwierzmy więc, że życie, cierpienie, los, śmierć i przeznaczenie każdego bez wyjątku człowieka nie są Bogu obojętne, a na dowód dał swojego Syna, naszego Zbawiciela – kontynuował metropolita częstochowski.

Za prof. Marguerite A. Peeters zauważył, że „ewangelizację trzeba prowadzić dziś wewnątrz Kościoła, bo główną przyczyną tak bezprecedensowego szerzenia się błędów i fałszu jest to, że straciliśmy jako chrześcijańskie narody Europy prawdziwą wiarę, a mamy wiarę tylko na swój użytek, tzw. wiarę prywatną”.

Osobom życia konsekrowanego zadedykował słowa Benedykta XVI z książki pt. „Światłość świata”: „Potrzebujemy czegoś w rodzaju wysp, gdzie żyje wiara w Boga, trwa wewnętrzna prostota chrześcijańskiej wiary i stamtąd może ono promieniować w świat. Takimi wyspami są przestrzenie liturgii, różne wspólnoty, świętowanie sakramentów świętych i w tych miejscach schronienia Kościół przyczyni się do piękna i odnowy świata, do piękna i odnowy życia”.

– Idźmy tą drogą, wraz z Maryją i Józefem, ku Chrystusowi, doświadczając Jego miłości przezwyciężającej lęk i dającej nadzieję na przyszłość – zachęcił abp Depo.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Daj się przeniknąć oddechowi Boga

Pismo Święte uczy o modlitwie całego człowieka. Nie tylko twoja dusza spotyka się z Bogiem – spotykasz się z Nim ciałem, intelektem i emocjami. Wszystkim, co ciebie stanowi. Cały ty,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp Depo: przeznaczenie każdego człowieka nie są Bogu obojętne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.