Abp Wacław Depo na drabinie strażackiej złożył Maryi hołd z kwiatów

Abp Wacław Depo na drabinie strażackiej złożył Maryi hołd z kwiatów
fot. PAP/Waldemar Deska
PAP / pk

- Każdego dnia gazety, radio, telewizja nagłaśniają zło, przyzwyczajając nas do najtragiczniejszych rzeczy i sprawiając, że znika nasza wrażliwość sumienia i osobista odpowiedzialność - powiedział na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski złożył Maryi hołd z kwiatów.

Nawiązujący do tradycji rzymskiej hołd z kwiatów był w środę głównym wydarzeniem uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze.

DEON.PL POLECAJasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Tradycyjnie metropolita częstochowski został wyniesiony w górę w koszu drabiny strażackiej. Modlił się, by "nigdy w Ojczyźnie Jasnej Góry nie zabrakło światła nadziei".

Modlitwa abpa Depo

- Spraw, abyśmy nie utracili światła łaski, nawet w najtrudniejszych chwilach. Pomóż nam przezwyciężyć grozę zła i kłamstwa, które zamykają drogi ku przyszłości. Od zarazy, epidemii światowej, głodu, ognia i wojny wybaw nas. Ty, która jesteś z woli Chrystusa zapowiedzią nowego świata odnowionego miłością miłosierną Zbawiciela, wysłuchaj nas - mówił abp Depo, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

- Każdego dnia gazety, radio, telewizja nagłaśniają zło, przyzwyczajając nas do najtragiczniejszych rzeczy i sprawiając, że znika nasza wrażliwość sumienia i osobista odpowiedzialność - powiedział metropolita częstochowski, podkreślając, że Matka Boża, "w swej macierzyńskiej trosce pomaga doświadczać zwycięstwa łaski nad grzechem".

Tradycja hołdu z kwiatów

Rzymska tradycja hołdu z kwiatów została zapoczątkowana w tym mieście w 1938 r., kiedy ówczesny papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składał Matce Bożej wieniec z kwiatów; jasnogórskie uroczystości są również wyrazem jedności z Ojcem Świętym.

Jasnogórska uroczystość w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP ma już 13-letnią tradycję, zapoczątkowaną w roku poświęcenia nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim Szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Kilkanaście lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Środowe uroczystości rozpoczęły się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nieszporach grupa duchownych i wiernych w tzw. procesji światła przeszła przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej. Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup został wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż.

Udział wiernych

Choć składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak wypracowaną w minionych latach częstochowską specyfiką jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.

W środę, kiedy na Jasnej Górze złożono Matce Bożej hołd z kwiatów, przypadła także 68. rocznica zapoczątkowania codziennej wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyła się ona 8 grudnia 1953 r. - o godzinie 21. odmówiło ją wówczas kilka osób zgromadzonych w Kaplicy Matki Bożej, by prosić o uwolnienie uwięzionego przez władze PRL ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Charakterystyczną częścią modlitwy jest trzykrotnie powtarzana antyfona: "Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam".

 

Źródło: PAP / pk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Abp Wacław Depo na drabinie strażackiej złożył Maryi hołd z kwiatów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.