Abp Grzegorz Ryś obmył nogi biskupowi z Kościoła Ewangelicko–Reformowanego

Abp Grzegorz Ryś obmył nogi biskupowi z Kościoła Ewangelicko–Reformowanego
Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube.com
KAI / tk

W katedrze św. Stanisława Kostki w Łodzi miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne, w czasie którego celebrowano Mandatum: symboliczny gest umycia nóg. Arcybiskup Grzegorz Ryś obmył nogi bp Markowi Izdebskiemu z Kościoła Ewangelicko –Reformowanego.

- Żeby podejmować dialog o Kościele, żeby debatować o eklezjologii, to trzeba wejść w ten dialog w postawie umycia nóg. Bez tego nie ma nic - mówił abp Grzegorz Ryś.

Gest nawiązujący do Ostatniej Wieczerzy z wielkoczwartkowego wieczoru – dokonany wśród duchownych bratnich Kościołów chrześcijańskich miał przypomnieć wszystkim, zarówno duchownym jak i świeckim, że ekumenizm jest wzajemną służbą.

Nabożeństwo, w czasie którego odczytano trzy fragmenty Pisma Świętego połączone zostało z refleksjami ekumenicznymi wygłoszonymi przez ks. Semko Korozę – przewodniczącego łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, bpa Jana Cieślara – biskupa diecezji Warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Ks. Semko Koroza odnosząc się do biblijnego spotkania Abrama z Bogiem wskazał na to, że chrześcijan nie łączy jeszcze wspólnota Stołu Pańskiego, ale łączy ich miłość i przeżywanie miłości w taki sposób, żeby podążać, świadczyć, wydawać owoc w najważniejszym przykazaniu: kochaj Boga, kochaj bliźniego jak siebie samego!

DEON.PL POLECA

- Ta miłość może nas łączyć, a symbolem tej miłości jest obrzęd wobec tych, z których się tak bardzo cieszymy – naszych braci i sióstr stajemy się kimś małym, pochylamy się, klękamy, żeby umyć ich nogi! Kiedy myję nogi mojego bliźniego staję się jego sługą – tłumaczył ks. Koroza.

Ważny gest obmycia nóg

Bp Grzegorz Ryś, odwołując się Janowego fragmentu Ewangelii opowiadającej o umyciu uczniom nóg przez Jezusa zauważył, że chrześcijanie będą szczęśliwi, jeśli będą postępować na wzór Jezusa.

- Szczęśliwym jest ten, kto to czyni, bo sama wiedza nie daje szczęścia – wskazywał abp Ryś podkreślając, że modlitwa bez wzajemnego szacunku i stawiania drugiego wyżej od siebie obraża Boga.

- Można się wzajemnie modlić nawet dwa tygodnie, a jak trzeba to dłużej. Co jest warta modlitwa bez takiego wzajemnego stosunku do siebie, że drugiego stawiam wyżej, a nie niżej od siebie. Ta modlitwa nic nie zyskuje, taka modlitwa obraża Boga! – zauważył metropolita łódzki.

Po wyznaniu wiary w Symbolu Apostolskim miało miejsce Mandatum Ekumeniczne, w którym uczestniczyli – metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który obmył nogi biskupowi Markowi Izdebskiemu z Kościoła Ewangelicko –Reformowanego. Następnie bp Marek obmył nogi biskupowi Grzegorzowi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski

Credo księdza Jana Kaczkowskiego

Miliony Polaków pokochały go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru i determinację w walce ze śmiertelną chorobą.

Jak wygląda relacja ks. Jana z Bogiem? Jakie wartości...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś obmył nogi biskupowi z Kościoła Ewangelicko–Reformowanego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.