Abp Ryś: możemy się różnić, ale to, co nas dzieli, to pycha

Abp Ryś: możemy się różnić, ale to, co nas dzieli, to pycha
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / pk

- Przy wszystkich różnicach możemy stać razem i zmówić Skład Apostolski. Różnice, jeśli je dobrze znamy, jeśli je rozumiemy nieustannie nas zapraszają do rozmowy, do słuchania się nawzajem i do tego, by zrozumieć drugą stronę, żeby pogłębić jedność, która jest już nam dana - mówił abp Grzegorz Ryś. W zelowskim kościele ewangelicko-reformowanym odbyło się wczoraj nabożeństwo Słowa Bożego które poprowadził pastor Tomasz Piterzko, a homilię wygłosił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Komentując ewangelię kaznodzieja zwrócił uwagę na to, że Słowo, które otrzymaliśmy wymaga poważnego i konsekwentnego przez nas potraktowania. - Słowo mówi dziś nam: jedność budują ludzie pokorni. Tym, który naprawdę jednoczy lud Boga, jest Jezus Chrystus, którego Słowo nazywa wielokrotnie "niewolnikiem". Słowo pokazuje też, że burzą jedność ci, którzy są chorzy na pychę, na chorą ambicję, na władzę - tłumaczył duchowny.

Chrześcijan dzieli pycha

- Możemy się między sobą różnić, ale to, co nas dzieli, to jest pycha, a nie różnice. Przy wszystkich różnicach możemy stać razem i zmówić Skład Apostolski. Różnice, jeśli je dobrze znamy, jeśli je rozumiemy, nieustannie nas zapraszają do rozmowy, do słuchania się nawzajem i do tego, by zrozumieć drugą stronę, żeby pogłębić jedność, która jest już nam dana. Różnice nas do tego prowokują, ale przed wszystkim tym powstrzymuje nas pycha! - zakończył abp Grzegorz.

W nabożeństwie obok duchownych i wiernych Kościoła katolickiego i bratnich Kościołów chrześcijańskich uczestniczyli alumni Wyższego Seminarium Duchownego wraz ze swoim wychowawcą.

Na zakończenie nabożeństwa błogosławieństwa udzielił bp Marek Izdebski - superintendent generalny Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP oraz abp Grzegorz Ryś.

Kościół ewangelicko-reformowany w Zelowie został wybudowany w latach 1821-1825 w stylu klasycystycznym według projektu architekta Jana Zille na planie prostokąta z kwadratową wieżą zwieńczoną metalowym hełmem. Zbór wybudowano na wzniesieniu przy głównej ulicy w centrum miasta. Wnętrze świątyni jest bardzo surowe, a zamiast ściany ołtarzowej znajduje się stół, na którym w centrum jest otwarta Biblia, a ponad nią wznosi się okazała ambona. Po bokach znajdują się tablice pamiątkowe dedykowane: Janowi Husowi, Janowi Kalwinowi, Janowi Łaskiemu oraz Janowi Amosowi Komeńskiemu.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś
27,93 zł
39,90 zł

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: możemy się różnić, ale to, co nas dzieli, to pycha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.