Abp Ryś: a co jeśli perspektywa jedności nas przeraża?

Abp Ryś: a co jeśli perspektywa jedności nas przeraża?
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

- A co, jeśli perspektywa jedności nas przeraża? - pytał abp Grzegorz Ryś podczas nabożeństwa ekumenicznego w kościele luterańskim w Pabianicach. - A może jest tak, że ta perspektywa nas przeraża, zwłaszcza, gdy wygląda inaczej niż nam się wydaje i nie będzie na warunkach, które nam odpowiadają? – mówił metropolita łódzki.

Nabożeństwo sprawowane w Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan odbyło się w kościele ewangelicko-augsburskim pw. Świętych Piotra i Pawła w Pabianicach, gdzie proboszczem jest bp Jan Cieślar - biskup diecezji warszawskiej tego Kościoła. On też przewodniczył liturgii Słowa Bożego.

Abp Ryś u luteranów w Pabianicach

Kazanie wygłosił abp Grzegorz Ryś. - A co jeśli nas przeraża perspektywa jedności? – pytał duchowny. - Gdyby ta jedność, którą Pan zaprowadza - bo my nie jesteśmy w stanie - nie będzie na naszych warunkach, które nam odpowiadają. A co jeśli ta obietnica jedności musiałaby oznaczać, że każdy z nas wyjdzie ze swojego komfortu, ze swojego bezpieczeństwa, które mu daje jego własna wspólnota, jego własna denominacja? - kontynuował metropolita łódzki.

- Ilu jest naszych sióstr i braci, którzy gdy słyszą ekumenizm, czy słyszą tydzień ekumeniczny – piszą pod każdą z takich informacji zdania, które są przerażające, które są na poziomie obrzydliwego hejtu, które są pełne strachu - ubolewał abp Ryś. Przyznał, że także niektórzy katolicy uważają, że ekumenizm to najprostsza droga do protestantyzacji.

Nawiązując do Ewangelii o mędrcach idących do Betlejem duchowny powiedział: "Może ta nasza droga nie jest nie wiadomo jak długa? Pan to wie! Może po prostu trzeba potraktować się nawzajem poważnie i rzeczywiście wybrać się razem ku Jezusowi! Ostatecznie jeśli coś dziś rozumiemy z ekumenizmu to jest to, że im bliżej każdy z nas będzie Jezusa, tym będziemy bliżej siebie. Może trzeba nam razem iść w kierunku Pana!" – podkreślił.

Na zakończenie metropolita łódzki powiedział, że dziś trzeba prosić Ducha Świętego, by chrześcijanie nie byli przerażeni perspektywą jedności i by wyrwał ich z lęku, że ten jeden, zjednoczony Kościół będzie zapewne jakiś inny i będzie wymagał rezygnacji z jakiejś osobistej perspektywy, schematów, uprzedzeń, ambicji, nominacji, żądzy władzy. "Trzeba prosić Ducha Świętego, by nas wyrwał z tego przerażania! - zakończył abo Ryś.

Jutro, w sobotę 22 stycznia, kolejne łódzkie nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się o godz. 17.00 w prawosławnej cerkwi św. Olgi.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper

Fundamentalne dzieło kardynała Kaspera

Jeden z najsłynniejszych kardynałów, prezydent Papieskiej Rady do Spraw Popierania Jedności Chrześcijan, podejmuje najważniejsze zagadnienia dotyczące Kościoła Katolickiego. Pisze o jego istocie, o znaczeniu Jezusa Chrystusa, a także o misji, dialogu...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: a co jeśli perspektywa jedności nas przeraża?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.