Abp Desfarges o „Fratelli tutti”: wielu muzułmanów pragnie pokoju

Abp Desfarges o „Fratelli tutti”: wielu muzułmanów pragnie pokoju
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
Krzysztof Ołdakowski SJ / KAI / kk

„Źródło nadziei, które przywraca ludzkości sumienie i kolejny etap drogi braterstwa zaproponowanej przez wspólną deklarację podpisaną wcześniej przez papieża Franciszka i wielkiego imama Al-Azhar” – tymi słowami encyklikę „Fratelli tutti” skomentował arcybiskup Algieru, Paul Desfarges.

Dla żyjącego od 50 lat na północy Afryki hierarchy encyklika jest znakiem pragnienia kontynuacji drogi powszechnego braterstwa. Ta droga pozostaje też integralnym wymiarem życia i misji Kościoła w Algierii. Dokument wskazuje na potrzebę bycia Kościołem w relacji, obecnym oraz braterskim w stosunku do braci i sióstr muzułmanów.

Papież wskazuje na potrzebę budowania Kościoła, który nie żyje sam dla siebie, ale wychodzi na spotkanie. Chodzi o wspólne świadectwo wierzących w Boga, który okazuje przychylność swoim stworzeniom, świadectwo, że jesteśmy braćmi i możemy żyć wspólnie jak bracia.

Abp Desfarges znajduje w encyklice inspirację myślą bł. Karola de Foucauld podkreślającego znaczenie relacji z drugim, głębokiej i całościowej, którą przyszły święty przeżywał aż do końca, przez co także nadawał głębię braterstwu i wnosił jego ducha do Kościoła.

Pochodzący z Francji hierarcha jest poruszony również bardzo mocnym sprzeciwem wobec różnych form terroryzmu, które znajdują się także w dokumencie o braterstwie zawierającym stwierdzenia, że „Bóg nie potrzebuje obrony, ponieważ broni się sam”. Wielu muzułmanów jego zdaniem pragnie islamu w duchu dialogu i pokojowego współistnienia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
10,00 zł

Fratelli Tutti to tytuł, który Papież postanowił nadać swojej nowej encyklice poświęconej, jak czytamy w podtytule, „braterstwu” i „przyjaźni społecznej”. Oryginalny tytuł również w języku polskim pozostanie właśnie taki, a zatem nieprzetłumaczony – tak jak...

Skomentuj artykuł

Abp Desfarges o „Fratelli tutti”: wielu muzułmanów pragnie pokoju
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.