Abp Dzięga: wspólnie przeciwdziałajmy pedofilii

Abp Dzięga: wspólnie przeciwdziałajmy pedofilii
(fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21) / Wikimedia Commons)
7 lat temu
KAI / kn

Każdy z tych faktów jest raną zadaną młodemu człowiekowi i wspólnocie Kościoła. To cierpienie, przez które jako Kościół, podejmując te fakty, chcemy przejść - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej abp Andrzej Dzięga. Metropolita szczecińsko-kamieński odniósł się w ten sposób do postępowania w sprawie pedofilii wśród duchownych.

- Zwracamy się jako Kościół do wszystkich innych środowisk: do sportowców, trenerów, nauczycieli, dyrygentów chórów, ludzi kultury, dziennikarzy, rodziców. Wspólnie patrzmy na ten obszar i wspólnie zadbajmy o to, żeby programy prewencyjne były wdrażane w Polsce. To nie jest tylko problem Kościoła - pokreślił abp Dzięga. - Kościół pokazuje, że prewencja daje dobre efekty, skoro są takie różnice statystyczne - dodał.

Hierarcha oparł się na wynikach, że rocznie 2-3 wyroki w sprawie pedofilii spośród około 600 dotyczą duchownych. Dodał jednak, że to o te 2-3 wyroki za dużo, bo nie powinno być tego wcale.

- Nie znam przypadków w Polsce, w których diecezja czy struktury kościelne w czymkolwiek utrudniałyby czy blokowały takie postępowanie. Wręcz przeciwnie, znam przypadki, w których jest pełna otwartość i nawet współpraca, a nawet wdzięczność, że prokuratura podejmuje pewne kwestie - dodał przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Zwrócił przy tym uwagę, że Kościół nie może zastąpić polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Metropolita szczecińsko-kamieński mówił też m.in. o wprowadzonych przez siebie nowych normach przygotowania do I Komunii Świętej w parafiach archidiecezji. Zgodnie z nimi, to rodzice w porozumieniu z proboszczem parafii zdecydują, kiedy ich dziecko przyjmie ten sakrament.

Arcybiskup poinformował również, że Szczeciński Marsz dla Życia będzie podziękowaniem mieszkańców za kanonizację bł. Jana Pawła II. To największa w Polsce manifestacja w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

- Wszystko wskazuje na to, że w Szczecinie dziękczynienie będziemy przeżywali razem z Marszem dla Życia i Rodziny dokładnie 18 maja w urodziny Ojca Świętego Jana Pawła II - powiedział abp Dzięga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Dzięga: wspólnie przeciwdziałajmy pedofilii
Komentarze (1)
TS
taki se człowieczek
15 października 2013, 12:26
Z pedofilią wśród duchowieństwa należy walczyć "ogniem i mieczem". Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli media i "zatroskani" o Kościół nie poświęcą tyle samo czasu na walkę z tym złem w środowisku: filmowym (patrz: Polański, Allen) politycznym (słynna afera w Polsce, opisywana bodajże przez Interwencję Polsatu, której ukręcono łeb odsuwając od niej funkcjonariuszy CBA. Miała ona obejmować wielu polityków, artystów, dziennikarzy i biznesmenów), jeśli nie przeprowadzą dochodzeń dziennikarskich w sprawie wykorzystywania dzieci przez pary homoseksualne adoptujące dzieci itd. to będzie znaczyło, że dobro dzieci, mają oni w d..., a chodzi im jedynie o "dokopanie klechom" i rozpieprzenie Kościoła. 

Skomentuj artykuł

Abp Dzięga: wspólnie przeciwdziałajmy pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.