Abp Fisichella: nie używam wyrażenia "papież senior"

Abp Fisichella: nie używam wyrażenia "papież senior"
(fot. riccardorossi (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
3 lata temu
KAI / kk

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella nie zgadza się z tytułem "papież senior" (papa emerito), który przyjął Benedykt XVI. Jego zdaniem wyrażenie to "teologicznie stwarza więcej problemów, niż ich rozwiązuje". Zadeklarował, że sam nie używa tego określenia, choć je szanuje, i oczekuje wypracowania "jakiegoś innego wyrażenia", mniej problematycznego z teologicznego punktu widzenia.

Abp Fisichella, który zanim został biskupem, był cenionym teologiem, mówił o tym 3 maja w Rzymie podczas prezentacji poświęconej Benedyktowi XVI książki "Il Papa del coraggio" (Odważny papież). Jej autorem jest Mimmo Muolo, watykanista włoskiego dziennika katolickiego "Avvenire".

Portal Vatican Insider zauważa, że wątpliwości abp Fisichelli zbieżne są z opinią niektórych innych watykańskich hierarchów. Np. sekretarz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, bp Giuseppe Sciacca jest zdania, że "wewnętrzna jedność sukcesji Piotrowej nie pozwala na jakiekolwiek dalsze rozróżnianie czy powielanie urzędów". Z kolei kard. Walter Brandmüller stwierdził, że "konieczne i pilne jest prawodawstwo definiujące i regulujące" status osoby, która była papieżem i już nim nie jest w wyniku rezygnacji.

Podczas prezentacji książki Muolo, abp Fisichella wskazał, że odważna decyzja Benedykta XVI o rezygnacji otworzyła "nowe horyzonty" na przyszłość dla Stolicy Apostolskiej, umożliwiając innym papieżom zrobienie tego samego. Przypomniał, że ta historyczna rezygnacja została przyjęta przez wszystkich emocjonalnie, podczas gdy dla samego papieża była to decyzja przemyślana i przemodlona.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji opowiedział także o swych rozmowach z Benedyktem XVI, którego przekonywał do dopełnienia trylogii encyklik poświęconych trzem cnotom teologalnym. Po "Deus caritas est" o miłości i "Spe salvi" oo nadziei, brakowało trzeciej - o wierze. Podczas jednego ze spotkań szefów dykasterii kurii rzymskiej przed rozpoczęciem Roku Wiary ówczesny prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada poinformował, że papież nie napisze tej trzeciej encykliki.

- Próbowałem przekonać Benedykta XVI, wskazując, że wygłosił już wiele przemówień na temat wiary, więc nie brakuje materiału [do encykliki]. Nie mogłem wiedzieć, że już podjął decyzję o rezygnacji - ujawnił abp Fisichella. Jak wiadomo encyklika o wierze "Lumen fidei" ukazała się już za pontyfikatu papieża Franciszka i została ukończona na podstawie szkicu Benedykta XVI.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Fisichella: nie używam wyrażenia "papież senior"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.