Papież przyjął naczelnego rabina Galicji

Papież przyjął naczelnego rabina Galicji
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Papież Franciszek przyjął 8 maja na audiencji rabina Edgara Glucka, członka Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej. Choć mieszka w Nowym Jorku, rabin Gluck jest naczelnym rabinem Galicji.

Edgar Gluck (Chaim Baruch) urodził się w 1936 r. w Hamburgu w rodzinie polskich Żydów. Jest chasydem izbickim (nurt ten wywodzi się od XIX-wiecznego cadyka Mordechaja Josefa Leinera). W 1957 r. został rabinem, ukończył też Long Island University. Pracował w instytucjach stanu Nowy Jork - w wydziale ds. młodzieży i w policji. W 1987 r. został członkiem Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Amerykańskiego Dziedzictwa Zagranicą, zajmującej się m.in. odzyskiwaniem mienia obywateli USA.

Jako strażak ochotnik uczestniczył w akcji ratunkowej po zamachach na World Trade Center w Nowym Jorku 11 września 2001 r. Pomagał też mieszkańcom Nowego Orleanu po przejściu huraganu Katrina w 2005 r.

W tym samym roku został naczelnym rabinem Galicji. Wielokrotnie uczestniczył w styczniowych obchodach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce i spotykał się z metropolitą krakowskim kard. Stanisławem Dziwiszem. Był obecny w byłym niemiecko-nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau podczas wizyt dwóch papieży: Benedykta XVI w 2006 i Franciszka w 2016 r.

DEON.PL POLECA

Komentując obecność Franciszka w tym miejscu rabin Gluck powiedział KAI, iż "papież dał do zrozumienia, że ludzie, którzy oddali lub niemal oddali swe życie, by ratować Żydów, to coś najważniejszego w historii". - Mamy w Izraelu muzeum, które rozdaje wyróżnienia, ale ten papież robi to z głębi swego serca. Za jego szczerość i uczucie, z jakim to zrobił, możemy tylko podziękować. Oby żył długo - życzył naczelny rabin Galicji.

Od 2008 r. wchodzi w skład Rabinatu Rzeczypospolitej Polskiej - naczelnej rady rabinackiej, zrzeszająca rabinów zatrudnionych przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Koordynuje ona działania Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, m.in. ustala standardy koszerności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął naczelnego rabina Galicji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.