Przesłanie dwóch papieży do uczestników warszawskiej konferencji

Przesłanie dwóch papieży do uczestników warszawskiej konferencji
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
3 lata temu
KAI, PAP / kk

Potrzebujemy państw narodowych, Europa musi wrócić do źródeł prawa, relatywizm to nowy totalitaryzm naszych czasów - mówili uczestnicy konferencji naukowej dot. nauczania kard. Józefa Ratzingera, późniejszego papieża Benedykta XVI.

Konferencję z okazji obchodów w Polsce 90. rocznicy urodzin Benedykta XVI honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda, a udział w niej biorą m.in. prefekt Kongregacji Nauki i Wiary kard Gerhard Muller, przewodniczący KEP abp. Stanisław Gądecki, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover.

Specjalne przesłanie do uczestników spotkania wystosował papież Franciszek oraz sam jubilat. Franciszek wyraził swoje uznanie "dla inicjatywy mającej na celu poznanie dzieła" jego poprzedniego i życzył, by konferencja wzbudziła "nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu między państwem, a Kościołem".

Benedykt XVI w odczytanym liście napisał, że temat konferencji dotyczy problemu, który jest kluczowy dla przyszłości Europy. "Zestawienie między pojęciami radykalnie ateistycznego państwa i powstaniem państwa radykalnie religijnego wśród ruchów muzułmańskich, prowadzi nasze czasy do sytuacji wybuchowej, której skutków doświadczamy każdego dnia. Te radykalizmy wymagają pilnie, byśmy rozwinęli przekonywujące pojęcie Państwa, które udźwignie konfrontację między tymi wyzwaniami i pomoże je przekroczyć" - napisał.

Papież-emeryt dodał, że "w udrękach ostatniego półwiecza, z Biskupem-Świadkiem Kardynałem Wyszyńskim i ze świętym Papieżem Janem Pawłem II, Polska dała ludzkości dwie wielkie postaci, które nie tylko reflektowały nad tym problemem, ale niosły w sobie cierpienia i żywe doświadczenie i dlatego nadal wskazują drogi ku przyszłości."

Swoje błogosławieństwo przekazał także Ojciec Święty Franciszek, który jednocześnie życzył, by "spotkanie wzbudziło nowy zapał w prowadzeniu owocnego i pełnego szacunku dialogu pomiędzy Państwem a Kościołem w perspektywie budowania cywilizacji miłości".

O tym, że warto korzystać ze wskazań kard. Ratzingera przekonywał m.in. w swoim wystąpieniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Podkreślał, że udział w konferencji traktuje jako "zobowiązanie do sprostania wyzwaniom, jakie stawia przed nami współczesna, polityczna rzeczywistość". Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaznaczył, że "bogactwo, precyzja i przejrzystość nauczania" kard. Ratzingera sprawia, że ma ono znaczenie nie tylko dla Kościoła, ale i dla świata, a szczególnie współczesnej Europy. Mówił, że chciałby, abyśmy dziś w Europie wrócili do źródeł prawa i stosowali się do norm etycznych otaczając każdą istotę ludzką "należnym szacunkiem od poczęcia do naturalnej śmierci".

Z wyrazistym przesłaniem wystąpił przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszlo Kover. Podkreślał wspólnotę naszych narodów, mówiąc, że Polacy i Węgrzy wielokrotnie byli zagrożeni, cierpieli m.in. przez zniewolenie państw totalitarnych, ideologie nazizmu i socjalizmu. Jego zdaniem dzisiaj rodzi się kolejny totalitaryzm - relatywizm, który zabija pojęcie prawdy, a za wrogów uznaje naród, rodzinę. Kover podkreślał, że musimy chronić rodzinę, a podstawy naszego społeczeństwa muszą stanowić wartości chrześcijańskie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przesłanie dwóch papieży do uczestników warszawskiej konferencji
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Przesłanie dwóch papieży do uczestników warszawskiej konferencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.