Abp Gądecki: Kościół nie może być na usługach partii politycznych

Abp Stanisław Gądecki (fot. episkopat.pl)
KAI/mk

- Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - stwierdził abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP podkreślił, że Kościół powinien unikać wikłania się w spory polityczne.

Abp Gądecki przemawiał podczas spotkania pod hasłem „W służbie narodu - w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia”, odbywającego się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

Przewodniczący KEP podkreślił, że „Pan Jezus nie angażował się w żaden ruch polityczny i udaremniał wszelkie próby łączenia Go ze sprawami politycznymi” a udział w polityce traktował jako pokusę. Jednocześnie, mówił prelegent, Jezus uznał konieczność istnienia władzy doczesnej i jej porządek: „Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara” (Mt 22,21)”.

DEON.PL POLECA

Jezus był w pełni świadom tego, mówił abp Gądecki, że „władza polityczna tak długo służy człowiekowi, jak długo pozostaje w relacji do Boga. Od kiedy jednak władza polityczna zaczyna twierdzić, że ziemski porządek nie ma nic wspólnego z Bogiem, a człowiek może ten porządek używać bez odnoszenia go do Stwórcy, „to każdy uznający Boga wyczuwa, jak fałszywe są tego rodzaju zapatrywania. Stworzenie bowiem bez Stworzyciela zanika” (Gaudium et spes, 36)”.

Określając czym jest polityka Przewodniczący KEP stwierdził, że „Kościół rozumie politykę jako sztukę takiego urządzenia rzeczywistości społecznej, aby każdy człowiek mógł jak najpełniej i jak najszybciej się rozwijać, respektując prawa i obowiązki innych osób”.

Przywołując słowa soborowej konstytucji "Gaudium et spes" abp Gądecki podkreślił, że Kościół z racji swej uniwersalnej misji, kierując swoje przesłanie do ludzi z wszystkich opcji politycznych, nie może utożsamiać się z żadną konkretną opcją polityczną, byłoby to bowiem szkodliwym wypaczaniem misji Kościoła”.

Metropolita poznański tłumaczył, że względu na swoje zadanie i kompetencje Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych oraz, że "winien wystrzegać się włączania się do sporów na korzyść tego lub innego odłamu politycznego, bo odstręczałoby to od Kościoła ludzi innych przekonań politycznych". Dodał, że Kościół "winien też nie dać się zinstrumentalizować przez partie polityczne dla ich własnych, partykularnych interesów".

Przewodniczący KEP podkreślił istnienie istotnych ograniczeń udziału w polityce przez duchowieństwo.

"Duchowny - podobnie jak Jezus - winien rezygnować z włączania się w aktywne uprawianie polityki zwłaszcza wtedy, gdy wyraża ona interesy jednej grupy, aby - w duchu braterstwa - pozostać człowiekiem wszystkich oraz człowiekiem ojcostwa duchowego" - wskazał metropolita poznański.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że główną racją legitymacji władzy publicznej jest jej zaangażowanie na rzecz wspólnego dobra, dlatego nawet demokratyczny jej wybór nie jest wystarczającym kryterium jej prawomocności. Podkreślił przy tym, że "głównym zadaniem sprawujących władzę w państwie jest uznanie, poszanowanie, ochrona i promocja tych praw oraz ułatwianie wypełniania odpowiadających tym prawom obowiązków".

Przewodniczący KEP podkreślił, że "Podstawą legitymacji władzy nie jest jedynie wynik wyborów, ale także przestrzeganie praw człowieka".

Metropolita poznański stwierdził, że w celu rozeznania prawdziwego dobra i wyboru środków odpowiednich dla jego urzeczywistnienia katolickiemu politykowi potrzebna jest nade wszystko cnota roztropności.

"Chrześcijańscy radykałowie - stawiając sprawy na ostrzu noża - są zazwyczaj przekonani, że tylko oni nie zdradzają Jezusa, a wszyscy inni pertraktują z diabłem - podreślił abp Gądecki.

- Skutki takiego radykalizmu bywają często opłakane, przynosząc często więcej zła aniżeli dobra. Polakom potrzebna jest roztropność, zwłaszcza w świetle tego, co mówił Bismarck o charakterze Polaków: „Dajcie Polakom rządzić, a sami się wykończą” oraz „Polacy są poetami w polityce, a politykami w poezji” - mówił przewodniczący KEP.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: Kościół nie może być na usługach partii politycznych
Komentarze (14)
KG
~Katol. głos.. -
9 sierpnia 2021, 12:39
Gądecki wykorzysta każdą sytuację żeby zaistnieć w mediach. Skompromitowany KLER robi zasłonę dymną że niby na czymś im zależy. Rzygać się chce!
BW
~Beata Wciąż katoliczka
29 lipca 2021, 12:09
Rychło w czas... Niestety nie da się wymazać z pamięci zastępów pisowskich polityków pląsających na urodzinach RM, nie da się nie pamiętać o słowach biskupów, którzy z ambon wygłaszają peany na cześć Obajtków i Kaczyńskich. Kościół właśnie zaczyna zbierać gorzkie owoce swojego mariażu z władzą i te słowa już niczego nie zmienią, bo zło się już wydarzyło, a młode pokolenie jest szczególnie wyczulone na hipokryzję i bardzo trudno (o ile w ogóle możliwe) będzie ich odzyskać.
AN
~Anna Nowak
27 lipca 2021, 07:59
Wykasowano komentarz - cytat z materiału eKAI sprzed 3 lat. DEON podąża w zakłamaniu za resztą Kościoła.
JS
Janu Sova
25 lipca 2021, 19:41
"Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować" - teza słuszna i nie do podważenia, ale po tych słowach Arcybiskupa, nie wiem o którym Kościele mówi, krakowskim w którym "Należy dziękować Panu Bogu za Kaczyńskich", toruńskim z zjazdami polityków "ku chwale ojca Tadeusza" i przekupne dotowanie "dzieł" i wyłączność RM dla gadających głów z jednej partii i tak można wymieniać dalej, ale dręczy mnie pytanie: Ile mamy Kościołów w Polsce i który to jest ten, o którym mówi ks. Arcybiskup?
EM
~Elżbieta Marta
25 lipca 2021, 15:00
szanowny biskupie, trzeba było o tym głośno mówić parę lat temu jak zaczęto atakować i pomawiać ludzi którzy mieli inne zdanie na temat stylu rządzenia ,i nikt z was nie stanął w ich obronie że tak nie godzi się ,rządzący i posłowie partii rządzącej wycierali sobie usta wartościami chrześcijańskimi jawnie nimi gardząc, a wy biskupi wzespół z dyrektorem Rydzykiem j braliście udział w tych hucpach, gdzie byliście jak Kaczyński szydził o mordach zdradzieckich?? odwracaliście wzrok i zamykaliście uszy wiedząc do czego to doprowadzi, GDZIE BYLIŚCIE???a teraz mleko się rozlało i dzban się rozleciał, po owocach was poznajemy...
Don Camillo
27 lipca 2021, 08:58
Elu, bardzo trafne i madre slowa. Ale czy wszyscy to zrozumieja, KK i wierni?
GR
~Głos rozsądku
25 lipca 2021, 08:16
I kto to mówi?
KS
Konrad Schneider
25 lipca 2021, 06:13
Madre slowa! Prosze je powtorzyc swoim kolegom w biskupstwie!
AN
~Anna Nowak
24 lipca 2021, 20:13
Abp Jędraszewski: To nasz obowiązek dziękować Bogu za braci Kaczyńskich. --- Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki spotkają się z przewodniczącymi episkopatów Europy. Wezmą oni udział w odbywającym się w dniach 13-16 września w Poznaniu zgromadzeniu plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Wiceprzewodniczącym tego gremium jest abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Tematem obrad będzie „Duch solidarności w Europie”. (eKAI 13 września 2018
24 lipca 2021, 18:12
:) :) :)Jest taki film z Travoltą ,,I kto to mowi".
JD
~Jan Drugi
24 lipca 2021, 15:58
Czy abp Gądecki mógłby o tym powiadomić abp Jędraszewskiego bez pośrednictwa mediów?
WM
~Waldemar Michorowski
24 lipca 2021, 14:43
Słowa hierarchy polskiego instytucjonalnego KK, które nijak mają się do rzeczywistości. Są miejsca, ośrodki religijnego przekazu, grupy wpływu utrzymujące zażyłość z władzą polityczną. I o tych konkretach arcybiskup nie mówi, wygłasza tylko teoretyczną tyradę, którą niczego nie zmienia i nie zmieni. Ma KEP olbrzymi problem z wiarygodnym komunikowaniem się z wiernymi. Szkoda.
AG
Andrzej Godlewski
24 lipca 2021, 13:37
Najbardziej podobały mi się w wypowiedzi biskupa Gądeckiego te fragmenty o roztropności... znów episkopat widzi belkę w czyimś oku..... pozostało życzyć roztropności również Gądeckiemu i całemu episkopatowi, bo nie jest z tym u nich najlepiej
EK
~Eryk Kartman
24 lipca 2021, 12:49
Oczywiście! To partie mają być na usługach Kościoła!