Abp Gądecki krytykuje PiS za złamanie obietnicy wyborczej

Abp Gądecki krytykuje PiS za złamanie obietnicy wyborczej
(fot. episkopat.pl)
8 miesięcy temu
KAI / pp

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dziś komunikacie.

Publikujemy treść przekazanego KAI Komunikatu Przewodniczącego KEP

Kto by to dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje;

a kto by Mnie przyjął, przyjmuje Tego, który Mnie posłał” (Łk 9,48).

Ze smutkiem przyjęliśmy odmowę rozpatrzenia wniosku poselskiego odnoszącego się do kwestii konstytucyjności tzw. aborcji eugenicznej przez Trybunał Konstytucyjny. W przeszłości Trybunał Konstytucyjny zapisał się chwalebnie w polskiej debacie na temat prawnej ochrony dziecka poczętego. W wydanym pod przewodnictwem prof. Andrzeja Zolla w 1997 roku orzeczeniu (K. 26/96) uznał on, że: „Demokratyczne państwo prawa jako naczelną wartość stawia człowieka i dobra dla niego najcenniejsze. Dobrem takim jest życie, które w demokratycznym państwie prawa musi pozostawać pod ochroną konstytucyjną w każdym stadium jego rozwoju. Wartość konstytucyjnie chronionego dobra prawnego jakim jest życie ludzkie, w tym życie rozwijające się w fazie prenatalnej, nie może być różnicowana. (…) Od momentu powstania życie ludzkie staje się więc wartością chronioną konstytucyjnie. Dotyczy to także fazy prenatalnej”.

Obowiązujące w Polsce przepisy o prawnej ochronie życia ludzkiego, za sprawą zamieszczonych w ustawie tzw. wyjątków, wciąż naruszają wspomnianą zasadę demokratycznego państwa prawnego. W szczególny sposób jest to prawdziwe w stosunku do tzw. aborcji eugenicznej dopuszczonej prawnie na podstawie dużego prawdopodobieństwa upośledzenia lub choroby. Nie chodzi tutaj o fakt choroby, a jedynie o poważne ryzyko ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W obu przypadkach mamy do czynienia z dopuszczeniem przerwania ciąży – jak podkreślają posłowie wnioskodawcy – „bez dostatecznego usprawiedliwienia koniecznością ochrony innej wartości, prawa lub wolności konstytucyjnej” (zob. Wniosek do TK sygn. K. 13/17) w oparciu o niekreślone kryteria legalizacji takiego działania.

Aborcja z powodu ciężkiego lub nieodwracalnego upośledzenia płodu jest odmową prawa do życia dzieciom zdolnym do życia, a często zdolnym także do wykonywania w dorosłym życiu np. zawodów zaufania publicznego. Posłowie zaskarżający ten przepis przywołują przykład kobiet z zespołem Turnera, które wykonują w Polsce zawód lekarza. W przypadku nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu dziecka mamy prawne przyzwolenie na selekcję z uwagi na stan zdrowia nieurodzonego jeszcze dziecka, co stanowi bezpośrednią dyskryminację.

Jako katolicy na początku każdej Mszy św. wypowiadamy słowa spowiedzi powszechnej. Mówimy o grzechach popełnionych myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem…. Zaniedbanie powoduje często nieodwracalną krzywdę w stopniu nie mniejszym niż złe działanie. Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los.

Oczekujemy beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, niestrudzonego obrońcy życia. „Przeszedł czas – mówił Ksiądz Prymas - ażeby wstrząsnąć sumieniami, ażeby każdy wyzwolił się z kłamstwa, jakim jest określanie zabójstwa słowem ‘zabieg’. To nie jest zabieg, ale morderstwo, przerywające dzieje człowieka, które zapoczątkował Ojciec przed wiekami” (09.03.1975). „Wszelkie działanie przeciwko rozpoczętemu życiu – nauczał Prymas Tysiąclecia - jest zwykłą zbrodnią przeciwko prawom natury! Powstające pod sercem matki nowe życie nie należy do niej. Jest ono własnością nowego człowieka! Nikt nie może bezkarnie pozbawiać życia kształtującej się dopiero istoty ludzkiej, zwłaszcza, że jest ona bezbronna. Musi więc mieć swoich obrońców. Obrońcą jest sam Bóg, który się upomni o to życie…” (11.01.1976).

Wyrażam jednocześnie moje rozczarowanie z powodu niedotrzymania jak dotąd obietnicy wyborczej złożonej kiedyś przez partię rządzącą o ochronie życia od poczęcia (por. Program Prawa i Sprawiedliwości 2014 r., s. 7).

W biblijnym dialogu Boga z Abrahamem pada pytanie o dziesięciu sprawiedliwych, których obecność może uratować miasto. Polska pyta dzisiaj o tych dziesięciu sprawiedliwych, których potrzebuje nasza Ojczyzna, aby móc się prawidłowo rozwijać, chroniąc sprawiedliwie życie wszystkich swoich obywateli.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
22,14 zł
36,90 zł

Są takie momenty, kiedy brakuje nam tchu.
Są takie chwile, kiedy nie mamy już na nic sił.
Są takie dni, kiedy trudno nam dostrzec nadzieję.

Nadziejnik, który trzymasz w swoich rękach, jest właśnie...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki krytykuje PiS za złamanie obietnicy wyborczej
Komentarze (8)
AP
~Adrian Podsiadło
16 listopada 2019, 03:42
"Jeśli o człowieka, to dlaczego przy każdej możliwej oficjalnej okazji milczy się o tym i stosuje się formę ratowania dzieci piętnując kobiety." Kłamstwo! Nie ma większej radości od kobiety (np. bohaterka filmu pokazywanego teraz w Polsce) lub lekarza/lekarki (np. Chazan), który wraca na drogę świętości życia. Więcej, może stać się wzorem i głosem wołającego o opamiętanie (na podst. własnego doświadczenia - dla niektórych osób to jest sprawa kluczowa). Tymczasem przypomnijmy sobie ile pomyj, postępowi katolicy wylalli na prof.Chazana, także tu na deonie...
WG
W Gedymin
14 listopada 2019, 11:52
Zarzucanie PiS, że nie zrealizował obietnicy wyborczej to przyznanie, że Trybunał Konstytucyjny podejmuje rozstrzygnięcia nie na ul Szucha 12a, ale na Nowogrodzkiej 84/86.
JP
~Juan Pedro Jose Maria
13 listopada 2019, 22:36
!! Racje racjami, ale warto aby hierarchowie i katolicy - każdy wierzący człowiek zauważył, że ofiary są zawsze dwie: dziecko i matka. Dlaczego tego nie zauważamy? To matka często stoi przed ogromnym dylematem, jest często ofiarą systemu, nacisku, nieświadomości, własnej słabości i później to matka całe życie boryka się z syndromem poaborcyjnym. Walczymy o idee, czy o człowieka? Jeśli o człowieka, to dlaczego przy każdej możliwej oficjalnej okazji milczy się o tym i stosuje się formę ratowania dzieci piętnując kobiety. Czy Jezus tak robił? Czy zbliżał się do grzeszników, słuchał ich, dotykał, uzdrawiał, był z nimi. A tu znów przedsoborowy motyw Kościoła twierdzy i z góry bombardowanie ludzi. Tak daleko nie zajdziemy. Wymagamy, aby ludzie nas rozumieli, a my sami ich nie rozumiemy, a co więcej odrzucamy ich... Mniej inteligencji, a więcej modlitwy w tym wszystkim trzeba.
AM
~Andrzej Mateusz Kamiński
13 listopada 2019, 22:29
Nie PiS trzdba przekonywać, ale wiernych. Jak można zabijać dzieci nienarodzone i uważać się za chrześcijanina.
RD
~Robertus Dianthus
13 listopada 2019, 21:31
No to teraz jeszcze restrykcje z tego tytułu przewidziane w Kodeksie Prawa Kanonicznego, aby nikt nie pomyślał więcej, że jest to partia katolicka (niektórzy tak utrzymują) i że głosowanie na nich jest kwestią obojętną moralnie. Pomijam poglądy, stanowiska w różnych pomniejszych kwestiach czy ewentualne pomysły, z tymi można dyskutować i są one same w sobie sprawą mniej lub bardziej dowolną w świetle nauki katolickiej, ale to jest sprawa rażąca i kluczowa. Bardzo dobrze słyszeć taki głos że strony hierarchy.
WG
W Gedymin
13 listopada 2019, 16:33
Co ma piernik do wiatraka? Przecież sądy mają być/są niezawisłe, zwłaszcza spisiały TK. Przecież trybunał nie składał obietnic wyborczych. Dlaczego winą za odmowę arcy obarcza partię a nie TK??? Pośrednio arcy przyznaje, że katolicy "trzymający władzę" niszczą demokrację, łamią konstytucję i dobre obyczaje w myśl zasady: cel uświęca środki. Niestety mamy biskupów i księży takich na jakich zasłużyliśmy.
13 listopada 2019, 12:42
Moim zdaniem to oświadczenie Przewodniczącego KEP to przekroczenie pewnej granicy w relacjach państwo-kościół. Prędzej czy później zemści się to na kościele w Polsce.
MW
~Michał Wuj
13 listopada 2019, 11:27
Nie ma dziesięciu a jedenastu!. Konfederacja pierwsze co zrobiła, to zwołała konferencje prasową pod trybunałem konstytucyjnym i wyraźnie wyraziła sprzeciw zamrażaniu projektu ustawy przez Trybunał https://www.youtube.com/watch?v=g0bgJtN0PCc

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki krytykuje PiS za złamanie obietnicy wyborczej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.