Abp Gądecki: kto potrafi uklęknąć przed Eucharystią, potrafi pochylić się nad potrzebującymi

Abp Gądecki: kto potrafi uklęknąć przed Eucharystią, potrafi pochylić się nad potrzebującymi
(fot. episkopat.pl)
KAI / ml

"Karmienie się Chrystusem prowadzi do tego, by los braci nie był nam obcy bądź obojętny" - powiedział przewodniczący KEP.

"Ten, kto potrafi uklęknąć przed Eucharystią, kto przyjmuje Ciało Pańskie, nie może nie zwracać uwagi w codziennym życiu na sytuacje niegodne człowieka i sam potrafi pochylić się nad potrzebującymi, podzielić się chlebem i wodą ze spragnionym, przyodziać ubogiego, a także odwiedzić chorego i więźnia" - mówił abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze.

Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. z okazji 150 lat istnienia Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

W homilii przewodniczący KEP, przypominając historię szpitala, przywołał wybitnych lekarzy i naukowców, wśród których szczególne miejsce zajmują prof. Wiktor Dega, prof. Ireneusz Wierzejewski oraz prof. Franciszek Raszeja. Podkreślił, że byli oni wybitnymi ortopedami, prekursorami współczesnych rozwiązań medycznych, którzy mieli wpływ na rozwój medycyny.

Metropolita poznański zauważył, że największe zasługi należy przypisać prof. Wiktorowi Dedze, światowej sławy chirurgowi i ortopedzie, który w 1960 r. utworzył w Poznaniu Katedrę Medycyny Rehabilitacyjnej. "Powszechnie jest on uznawany za ojca polskiej rehabilitacji. Jego model kompleksowej rehabilitacji został uznany przez Światową Organizację Zdrowia za obowiązujący na całym świecie" - przypomniał abp Gądecki.

DEON.PL POLECA

Przywołując działalność prof. Ireneusza Wierzejewskiego i prof. Franciszka Raszei, zaznaczył, że byli oni wybitnymi ortopedami praz założycielami pierwszego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego.

Abp Gądecki przypomniał słowa Benedykta XVI o Eucharystii, z której rodzi się nowe i silne poczucie odpowiedzialności na wszystkich poziomach życia wspólnotowego. "Rodzi się pozytywny rozwój społeczny, którego centrum jest osoba, zwłaszcza uboga, chora czy znajdująca się w trudnej sytuacji" - mówił metropolita poznański.

"Karmienie się Chrystusem prowadzi do tego, by los braci nie był nam obcy bądź obojętny, lecz byśmy przyswajali sobie tę samą logikę miłości i daru, która doprowadziła do złożenia ofiary na krzyżu" - stwierdził abp Gądecki.

Przewodniczący KEP podkreślił też, że cała godność władzy, także w świecie medycznym wynika z tego, że pełni ona zadanie w granicach porządku moralnego, którego źródłem i celem jest Bóg. "Gdyby z powodu praktycznego zagłuszenia sumienia zbiorowego sceptycyzm podał w wątpliwość nawet fundamentalne zasady ładu moralnego, zachwiałoby to także podstawami tej instytucji, jaką jest szpital, sprowadzając jego mechanizm do pragmatycznej regulacji różnych i przeciwstawnych interesów" - stwierdził abp Gądecki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: kto potrafi uklęknąć przed Eucharystią, potrafi pochylić się nad potrzebującymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.