Abp Gądecki przekazał do Watykanu dokumenty dotyczące zaniechań w diecezji kaliskiej

Abp Gądecki przekazał do Watykanu dokumenty dotyczące zaniechań w diecezji kaliskiej
(fot. episkopat.pl)
10 miesięcy temu
wiez.com.pl / pp

W ciągu 30 dni przyjdą z Watykanu instrukcje dotyczące dalszego postępowania w tej sprawie.

Jak podaje portal Więź abp Gądecki nadał bieg urzędowy sprawie zaniedbań w diecezji kaliskiej. Jest to konsekwencja artykułów Zbigniewa Nosowskiego, redaktora Więzi. Jak czytamy na łamach portalu dowiódł on, iż „przez 15 lat od ujawnienia przestępstwa dwaj kolejni biskupi kaliscy, Stanisław Napierała i Edward Janiak, nie rozpoczęli dochodzenia kanonicznego w sprawie duchownego prawomocnie skazanego za znęcanie się nad ośmiolatkami i molestowanie ich”.

Nosowski wysłał do abp. Gądeckiego oficjalne zawiadomienia w sprawie zaniechań. Kilka dni temu okazało się, że sprawie nadano bieg urzędowy. „Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” – zawiadomienie złożone przez Nosowskiego zostało przez abp. Gądeckiego przekazane do kompetentnych organów watykańskich. Stamtąd przyjdą, najpóźniej w ciągu 30 dni, instrukcje dotyczące dalszego postępowania” – podaje portal.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki przekazał do Watykanu dokumenty dotyczące zaniechań w diecezji kaliskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.