Abp Gądecki: przez obecność chrześcijaństwa Europa nic nie traci, a dużo zyskuje

Abp Gądecki: przez obecność chrześcijaństwa Europa nic nie traci, a dużo zyskuje
(fot. Fot. Mazur / episkopat.pl)
PAP / kw

Przez obecność chrześcijaństwa w Europie, Europa nic nie traci, a dużo zyskuje - powiedział w czwartek na Jasnej Górze przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP) abp Stanisław Gądecki. Wskazał na rolę Jana Pawła II w wytyczaniu drogi do jedności Europy.

W czwartek na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad - obok sprawy ochrony dzieci i młodzieży - są m.in. obchody ważnych rocznic: 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II oraz 40. rocznicy jego pierwszej pielgrzymki do Polski.

Tę ostatnią rocznicę upamiętnia wystawa otwarta przez rozpoczęciem obrad rady stałej w jasnogórskim Arsenale. Podczas uroczystego otwarcia abp Gądecki nawiązał m.in. do obchodzonej w środę 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, podkreślając rolę Jana Pawła II w budowaniu europejskiej jedności.

DEON.PL POLECA

"Trzeba pamiętać, że tamta uroczystość, tamta pielgrzymka (do Polski w 1979 r.) była w Gnieźnie początkiem drogi do jedności Europy. To właściwie zanim padł mur berliński, zanim powstała Solidarność, daleko wcześniej Ojciec Święty już mówił o konieczności jedności duchowej Europy" - przypomniał przewodniczący KEP.

"Ta jedność wydaje się coraz bardziej poszerzać w sensie terytorialnym, geograficznym. Nie oznacza to jednak, że ona postępuje w sensie duchowym. To widać choćby po odrzuceniu ducha chrześcijańskiego przez współczesne władze Unii Europejskiej. Niemniej jednak nic nie stoi w miejscu; przez obecność chrześcijaństwa w UE, a właściwie w Europie, Europa nic nie traci, a dużo zyskuje" - podsumował abp Gądecki.

Odnosząc się do opinii, że dzięki rozmaitym inicjatywom - jak częstochowska wystawa - pielgrzymowanie Jana Pawła II do ojczyzny wciąż trwa, hierarcha wskazał, że przeszłość zwykle odciska się zarówno na teraźniejszości, jak i na przyszłości.

"Każdy człowiek buduje się bardzo wolno, stopniowo, każdego dnia (…) i jakby odkładają się w nim - warstwa po warstwie - przeżycia, które od dzieciństwa mu towarzyszą (…), doświadczenia, które na niego wpłynęły i którego go uformowały. Tak samo nasz naród - on też nie zaczął się od dzisiaj, on ma swoje trwanie i ma swoje pokłady duchowości, które wybijają się w szczególnych momentach (…); są potrzebne człowiekowi i narodowi, żeby zrozumiał, kim jest i po co żyje" - powiedział arcybiskup.

Przewodniczący KEP nie chciał wypowiadać się na temat tematów obrad czwartkowej rady stałej, wskazując, że wszystkie te tematy zostały przedstawione na stronie internetowej episkopatu. Nie chciał na ten temat rozmawiać z dziennikarzami również sekretarz generalny episkopatu bp Artur Miziński - jak poinformował - po czwartkowych obradach nie jest planowane wydanie komunikatu.

Jednym z tematów spotkania biskupów na Jasnej Górze jest kwestia ochrony dzieci i młodzieży. Biuro prasowe episkopatu podało, że tę kwestię przedstawi podczas obrad prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, będący także delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Ponad trzy tygodnie temu prymas uczestniczył w Gnieźnie w prezentacji wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Dokument ten będzie od lipca obowiązywał osoby duchowne i świeckie w jednostkach kościelnych mających do czynienia z dziećmi. Abp Polak publicznie przeprosił wówczas wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży w tej archidiecezji.

Na początku tego roku abp Polak powołał w swojej diecezji kilkunastoosobowy zespół duchownych i świeckich do opracowania wytycznych dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Efektem prac jest dokument, w którym napisano m.in., że "działalność prewencyjna Kościoła wobec wszelkich form przemocy, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego małoletnich, stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą".

W marcu zaprezentowane zostały dane o zgłoszeniach przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych, które Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski otrzymał od diecezji i zakonów. Z opracowania wynika, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

Wśród innych tematów czwartkowego posiedzenia Rady Stałej Episkopatu Polski będą m.in. - obok obchodów trzech ważnych rocznic - także kwestie dotyczące lekcji religii w szkole, które ma przedstawić przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego bp Marek Mendyk.

Rada - jak informuje biuro prasowe episkopatu - przygotuje też zagadnienia, które będą dyskutowane podczas 383. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Odbędzie się ono 13 i 14 czerwca w Wałbrzychu i w Świdnicy, co wiąże się z 15. rocznicą diecezji świdnickiej.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski (KEP) tradycyjnie spotyka się na Jasnej Górze 2 maja. Zadaniem tego gremium jest przygotowywanie spraw na zebranie plenarne i rady biskupów diecezjalnych, czuwanie nad wykonaniem ich decyzji oraz koordynacja prac KEP.

Radę stałą tworzą: przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny KEP, prymas Polski, kardynałowie kierujący diecezjami oraz wybrani przez zebranie plenarne na pięcioletnią kadencję biskupi: sześciu diecezjalnych i dwóch pomocniczych.

Obecnie członkami rady są: kardynał Kazimierz Nycz, arcybiskupi: Stanisław Gądecki, Marek Jędraszewski, Wojciech Polak, Stanisław Budzik, Sławoj Leszek Głódź, Józef Kupny, Grzegorz Ryś i Wiktor Skworc oraz biskupi: Artur Miziński, Andrzej Czaja, Marek Mendyk i Piotr Turzyński.

W piątek biskupi wezmą udział w głównych uroczystościach święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Sumie odpustowej z ponowieniem zawierzenia Maryi będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię. Mszę poprzedzi poświęcenie nowej tablicy przed kaplicą Matki Bożej ze słowami millenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

Święto NMP Królowej Polski zostało ustanowione na prośbę polskich biskupów po I wojnie światowej. W 1920 r. zgodził się na to papież Benedykt XV, a trzy lata później Pius XI je zatwierdził. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.

Piątkowe uroczystości na Jasnej Górze - jak zapowiadają gospodarze sanktuarium, ojcowie paulini - będą dziękczynieniem za opiekę i obecność Matki Bożej w dziejach narodu, a także za pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz za milenijny akt oddania z 1966 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Abp Gądecki: przez obecność chrześcijaństwa Europa nic nie traci, a dużo zyskuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.