Abp. Gądecki: Wiara Polaków jest wybiórcza

KAI / drr

Na wybiórczość wiary współczesnych Polaków zwrócił uwagę abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św., którą odprawił 15 stycznia dla osób biorących udział w zajęciach poznańskiej Szkoły Katechistów. Zadaniem tej działającej od października ub. r. instytucji jest przygotowanie osób świeckich do prowadzenia katechezy dorosłych w parafiach.

Msza św., której przewodniczył metropolita poznański, została odprawiona w kaplicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas jednego ze zjazdów formacyjnych odbywających się w ramach działającej w archidiecezji poznańskiej Szkoły Katechistów.

DEON.PL POLECA

W homilii skierowanej do osób, które w przyszłości będą pracowały z dorosłymi katolikami przekazując im w sposób systematyczny naukę Kościoła, abp Gądecki scharakteryzował pokrótce stan wiary współczesnych Polaków. Zwrócił mianowicie uwagę, że współżycie seksualne przed ślubem kościelnym akcentuje niemal połowa polskich katolików, ok. 20 proc. przyjmuje rozwody, a mniej więcej połowa uważa za dopuszczalne stosowanie środków antykoncepcyjnych.

- Te przykłady można by mnożyć w nieskończoność, a wszystkie one zdają się potwierdzać wybiórczość wiary Polaków - zauważył wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski dodając, że wskazuje to na fakt, iż „w wielu wypadkach mamy do czynienia z chorym sumieniem”.

Wśród przyczyn tego stanu rzeczy abp Gądecki wymienił „ideologię liberalizmu charakterystyczną dla naszych czasów”, w której wolność myśli przeciwstawia się autorytetowi tradycji uważanej przez liberalizm za przyczynę zniewolenia, a wolność sądu „liczy się o wiele bardziej niż sama prawda”.

Winny tej sytuacji, zdaniem metropolity poznańskiego, jest również zamęt, który powstaje z nacisku świadomie manipulowanej opinii publicznej. Jednym z jego przykładów jest często rozpowszechniane w środkach społecznego przekazu „przekonanie, że Kościół powinien wypowiadać się tylko na temat tych problemów, które opinia publiczna uważa za ważne i w takim duchu, jaki jej odpowiada”.

Trudno więc, jak stwierdził abp Gądecki, mówić o postępowaniu według własnego sumienia, jeśli jest ono chore. Wskazał też, że „nie wystarczy sam fakt posiadania sumienia”, gdyż „każdy z nas ma moralny obowiązek troski o prawidłowo uformowane sumienie”. Jednocześnie, mówiąc o zadaniach czekających katechistów, podkreślił, że są oni przede wszystkim po to, żeby „leczyć chore sumienia”, bowiem „chore sumienie jest początkiem wszelkiego błędu”.

Swoją działalność poznańska Szkoła Katechistów zainaugurowała uroczyście 9 października ub. r., a formację duchowo-intelektualną rozpoczęło w niej 88 osób z 45 parafii archidiecezji poznańskiej.

Ich głównym zadaniem będzie prowadzenie katechezy dorosłych w parafiach. Dzieło to, jak podkreślił wówczas abp Stanisław Gądecki, przygotowywane było przez wiele lat, aby „uzupełniło ogromną wyrwę, jaka istnieje w praktyce Kościoła, polegającą na tym, że zorganizowana jest katecheza dzieci i młodzieży, a nie ma zorganizowanej katechezy dorosłych”. Docelowo, zdaniem metropolity poznańskiego, w całej archidiecezji potrzebnych jest aż 7 tysięcy katechistów.

Nauka przyszłych katechistów zakończy się w grudniu 2011 r. otrzymaniem dyplomów i misji kanonicznej od metropolity poznańskiego uprawniającej do nauczania na terenie archidiecezji. Do tego czasu wezmą oni udział w 12 zjazdach, podczas których uczestniczą w wykładach, warsztatach i rekolekcjach oraz odbędą staże w parafiach dające im podstawy teoretyczne i praktyczne do czekających ich zadań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Abp. Gądecki: Wiara Polaków jest wybiórcza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.