Abp Galbas o nowym ordynariuszu dla Sosnowca: nie jest tchórzem ani człowiekiem nieroztropnym

Abp Galbas o nowym ordynariuszu dla Sosnowca: nie jest tchórzem ani człowiekiem nieroztropnym
Abp Adrian Galbas. Źródło: Flickr / Episkopat News
diecezja.sosnowiec.pl / BP KEP / mł

"Bp Artur jest bardzo oddany szczególnie dwóm sprawom: ewangelizacji i formacji, zwłaszcza formacji duchownych. Obie są bardzo aktualne i potrzebne w diecezji sosnowieckiej. Bp Artur na pewno nie jest też tchórzem i nie będzie uciekał od spraw trudnych. Nie jest też człowiekiem nieroztropnym, żadnej więc z tych spraw nie będzie załatwiał naiwnie." - napisał w liście do diecezjan abp Adrian Galbas. 

Nuncjatura apostolska ogłosiła 23 kwietnia, że nowym ordynariuszem diecezji sosnowieckiej będzie bp Artur Ważny, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Decyzję papieża skomentował w liście do diecezjan abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

DEON.PL POLECAAbp Galbas komentuje wybór bp Artura Ważnego

Tuż po komunikacie nuncjatury na stronie diecezji sosnowieckiej został opublikowany list jej administratora apostolskiego, który swoją funkcję pełni od czasu, gdy z urzędu ustąpił bp Grzegorz Kaszak. Wcześniej abp Galbas prosił diecezjan o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa, teraz w liście wyraża swoją radość z owoców tej modlitwy.

Publikujemy cały list abp. Galbasa: 

Dziś w południe nuncjatura apostolska w Warszawie podała do publicznej wiadomości, że papież Franciszek mianował biskupem sosnowieckim ks. bpa Artura Ważnego. Bardzo się cieszę z tej decyzji. Nasze modlitwy o wybór Biskupa przyniosły piękny owoc.

Ks. bp Artur jest bardzo oddany szczególnie dwóm sprawom: ewangelizacji i formacji, zwłaszcza formacji duchownych. Obie są bardzo aktualne i potrzebne w diecezji sosnowieckiej. Diecezja zyskuje więc odpowiedniego i odpowiedzialnego Pasterza, który - czego jestem pewien - pokocha ją całym sercem i odda się jej bez reszty. Bp Artur na pewno nie jest też tchórzem i nie będzie uciekał od spraw trudnych. Nie jest też człowiekiem nieroztropnym, żadnej więc z tych spraw nie będzie załatwiał naiwnie.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, będą zarządzał diecezją do czasu kanonicznego objęcia jej przez nowego Pasterza. Data zostanie wkrótce ogłoszona.

Niech św. Wojciech, wielki biskup i męczennik, wpiera nasz lokalny Kościół w Sosnowcu i jej nowego Pasterza.
Bądźmy zjednoczeni w modlitwie i we wspólnym budowaniu Kościoła, gdziekolwiek jesteśmy.
Niech Pan was błogosławi, a Maryja wiernie za wami oręduje.

Z modlitwą, + Adrian J. Galbas SAC

Kim jest bp Artur Ważny?

Jak podało biuro prasowe KEP, mianowany biskupem sosnowieckim  bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”).

Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę.

W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

Źródło: diecezja.sosnowiec.pl / BP KEP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Luis Antonio G. Tagle, Lorenzo Fazzini, Gerolamo Fazzini

Czego potrzebuje Kościół, by sprostać wyzwaniom nowoczesności

Przyjaciele mówią na niego „Chito”. Tym zdrobnieniem posługuje się na swoim koncie na Twitterze. Nie zmieniła tego nawet nominacja kardynalska w 2012 r. 

Luis Antonio Tagle wyróżnia...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas o nowym ordynariuszu dla Sosnowca: nie jest tchórzem ani człowiekiem nieroztropnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.