Bp Artur Ważny: Nie szukajmy idealnego Kościoła. Taki nie istnieje

Bp Artur Ważny: Nie szukajmy idealnego Kościoła. Taki nie istnieje
Fot. Profetopl / YouTube
Bp Artur Ważny / profeto

"Jezus nie rezygnuje z uczniów i wspólnoty, którą chce posłać na cały świat. Wystarczy Mu »jedenastu«. To Kościół niedokończony, niepoukładany, nie do końca wierzący, zawstydzony…  I on ciągle taki się objawia. Przynajmniej ja taki Kościół widzę i go tworzę". Zobacz dziewiąty, ostatni odcinek wielkopostnych rekolekcji "Ile Kościoła w Kościele?".

- Na zakończenie rekolekcji chciałbym przywołać słowo "jedenastu". W Ewangelii według św. Marka i Mateusza odkrywamy, że Jezus spotkał się z jedenastoma uczniami. Zarzucał im brak wiary, sklerotyczne serca i zaraz potem im powiedział; "Idźcie i głoście światu Ewangelię" - mówi biskup Artur Ważny i dodaje:

DEON.PL POLECA"Jest to niesamowicie dobra nowina. Jedenastu. Najpierw odkrywamy, że coś tu nie gra, że uczniów było dwunastu. Za słowem »jedenastu« kryje się zdrada, rozproszenie, wstyd, poszukiwanie drogi, kradzież, samobójstwo… Mnóstwo trudnych rzeczy, które widzimy u Judasza i uczniów związanych z tą wspólnotą. A jednak okazuje się, że Jezus nie rezygnuje z uczniów i wspólnoty, którą chce posłać na cały świat. Wystarczy Mu »jedenastu«. To Kościół niedokończony, niepoukładany, nie do końca wierzący, zawstydzony…  I on ciągle taki się objawia. Przynajmniej ja taki Kościół widzę i go tworzę".

Nie ma idealnego Kościoła

Tarnowski biskup podkreśla, że Chrystus nigdy nie zrezygnuje ze swojego Kościoła.

- Chciałbym  na końcu tych rekolekcji zaapelować, że chociaż czasem wstydzimy się za Kościół, jesteśmy pełni gniewu i złości, Jezus wiedział, że tak będzie i z Kościoła nie rezygnuje - podkreśla biskup Artur i dodaje:

"Tak jak Chrystus po zmartwychwstaniu pozostawił w swoim Ciele rany, tak Kościół, który jest Ciałem Chrystusa, też nosi w swoim ciele rany, które spowodował mój i twój grzech. Jezus chce nam przez to powiedzieć, żebyśmy nie szukali idealnego Kościoła. Takiego Kościoła nie ma. Ale kiedy zobaczymy rany w tym Kościele, to chciejmy naszą większą miłością sprawić, żeby ta rana została uleczona. Jeśli zobaczymy jakieś rozdarcie w Kościele, chciejmy naszym pragnieniem jedności je naprawić, zacerować, aby Kościół Chrystusa stawał się naprawdę Kościołem Chrystusowym".

- Jesteśmy Kościołem posłanym i to posłanie na uzdrawia. Jeśli będziemy zajmować się tylko sobą i naszymi ranami, nie będziemy Kościołem Chrystusowym - mówi na podsumowanie bp Artur Ważny.

Wysłuchaj całego odcinka:

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Bp Artur Ważny: Nie szukajmy idealnego Kościoła. Taki nie istnieje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.