Abp Galbas: Przebaczenie jest jak olej w silniku. Bez niego silnik stanie w płomieniach

Abp Galbas: Przebaczenie jest jak olej w silniku. Bez niego silnik stanie w płomieniach
Abp Adrian Galbas. Fot. Flickr / Episkopat News
PAP / mł

„Przebaczenie jest jak olej w silniku, bez którego pracujący silnik stanie w płomieniach; bez wzajemnego przebaczenia tarcia między ludźmi są nie do zniesienia” – mówił w niedzielę na Jasnej Górze metropolita katowicki ks. abp Adrian Galbas.

Dodał, że „przebaczenie nie jest zapomnieniem; przebaczyć nie znaczy zapomnieć”; zaś „przebaczenie w żadnym razie nie jest tuszowaniem czynionego zła i tolerancją wobec niego”. W homilii odniósł się także do przestrzeni pracy, gdyż na Jasnej Górze spotkał się z uczestnikami 41. Pielgrzymki Ludzi Pracy, zgromadzenia zainicjowanego przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

DEON.PL POLECA
Tak często to człowiek jest dla pracy, nie praca dla człowieka

Wiele krzywd wyrządzanych jest dziś w miejscu pracy i w związku z pracą; tak bardzo i często ludzie są ranieni przez pracodawców, współpracowników, podwładnych – mówił abp Galbas. Podkreślał, że znaczenie ma nie tylko to, czy pracujemy, ale też jak pracujemy.

„Tak często w miejscach pracy człowiek nie doświadcza nie tylko miłosierdzia, ale nie doświadcza nawet sprawiedliwości; jest okradany, oszukiwany, niesprawiedliwie wynagradzany; jest pionkiem na szachownicy, trybikiem w machinie, kołem roboczym, korpoludkiem i zyskorobem. Tak często to nie praca jest dla człowieka, ale człowiek jest dla pracy” – powiedział arcybiskup.

Przytoczył fragment homilii wygłoszonej 40 lat temu przez Jana Pawła II do ludzi pracy na katowickim lotnisku Muchowiec, oceniając, iż ówczesna Ewangelia Pracy jest tak samo aktualna obecnie, „w świecie korporacji, wolnego rynku i megabiznesu”, jak wówczas, w okresie socjalizmu.

To, jak pracujemy, ma znaczenie

„Praca ludzka stoi pośrodku całego życia społecznego. Poprzez nią kształtuje się sprawiedliwość i miłość społeczna, jeżeli całą dziedziną pracy rządzi właściwy ład moralny. Jeśli jednakże tego ładu brak, na miejsce sprawiedliwości wkrada się krzywda, a na miejsce miłości nienawiść (…). Praca posiada swoją zasadniczą wartość dlatego, że jest spełniana przez człowieka. Na tym opiera się też godność pracy, która winna być uszanowana bez względu na to, jaką pracę człowiek wykonuje - ważne jest, że wykonuje ją człowiek (…). Ważne jest także to, że człowiek wykonuje pracę dla kogoś, dla drugich” – cytował polskiego papieża ks. abp Galbas.

Metropolita przypomniał też o prawie do wolnych niedziel czy prawie do zrzeszania się w związkach zawodowych. Przytoczył fragment katechizmu Kościoła katolickiego, gdzie mowa jest o dostępie do pracy i zawodu, a także gwarancji, by człowiek mógł korzystać z owoców pracy.

„Ale tak samo jasno trzeba przypomnieć to, że ma znaczenie nie tylko czy pracujemy, ale też i to, jak pracujemy. Ma znaczenie uczciwość w podejściu do swoich obowiązków, rzetelność i solidność z jaką je wykonujemy; ma znaczenie odpowiedzialność za wykonaną pracę, chęć, by podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Brak takich postaw także prowadzi do niesprawiedliwości i krzywdy” – podkreślił metropolita katowicki.

Jak mówił, grzechem jest zatrzymywanie zapłaty należnej pracownikom, ale także niewłaściwe i byle jakie wypełnianie swoich obowiązków. „Z brakoróbstwa, niechlujstwa, lekceważenia obowiązków trzeba się spowiadać jak z zaniedbań przeciw miłości bliźniego” – powiedział abp Galbas.

"Przy Bogu może mnie trzymać jedynie wdzięczność i uwielbienie"

Apelował, by w miarę możliwości pomagać znaleźć pracę tym, którzy jej nie mają, a także by dzielić się owocami swojej pracy z tymi, którzy tego potrzebują. „Miłość wyraża się w solidarności z każdym człowiekiem” – podkreślił, wzywając by pamiętać o tych, którzy – jak mówił - „zamiast myśleć o tym jak żyć, myślą o tym jak przeżyć”. Apelował o „normalność, w której nikt nie byłby wykluczony”.

Arcybiskup ocenił, iż wiernych nie może trzymać w Kościele jedynie strach przed Bogiem albo obowiązek wobec Boga. „To byłoby chrześcijaństwo jakoś upośledzone, nieradosne, beznadziejne, wystraszone i zamknięte. Zrobiłyby się z niego najwyżej religijność, moralizatorstwo, doktrynerstwo albo nawet fundamentalizm. Przy Bogu może mnie trzymać jedynie wdzięczność i uwielbienie z powodu jego nieskończonej miłości i miłosierdzia” – powiedział.

Doroczna Pielgrzymka Ludzi Pracy to kontynuacja inicjatywy błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który w maju 1982 r. poprowadził na Jasnej Górze drogę krzyżową dla robotników Huty Warszawa. Idea ks. Jerzego przerodziła się w ogólnopolską pielgrzymkę – w tym roku odbyła się ona po raz 41. pod hasłem „Matko, pomóż nam zło dobrem zwyciężać!”. 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wojciech Werhun SJ

Wejdź w fascynujący świat modlitwy. Daj się prowadzić wyobraźni. Spotkaj Boga i wróć z Nim do swojej codzienności

Książka W głąb i z powrotem to pełen przygód program rozwoju duchowego, który pomoże ci spotkać Boga...

Skomentuj artykuł

Abp Galbas: Przebaczenie jest jak olej w silniku. Bez niego silnik stanie w płomieniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.