Abp Głódź przechodzi na emeryturę. Papież przyjął rezygnację

Abp Głódź przechodzi na emeryturę. Papież przyjął rezygnację
(fot. episkopat.pl)
1 miesiąc temu
KAI / kk

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację abp. Sławoja Leszka Głódzia z pełnienia posługi arcybiskupa metropolity gdańskiego. Abp Głódź kończy dziś 75 lat, tym samym osiągnął wiek emerytalny i przechodzi na emeryturę.

Decyzją Papieża Franciszka administratorem apostolskim archidiecezji gdańskiej sede vacante został biskup elbląski Jacek Jezierski. O decyzji Papieża poinformował dziś w południe Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Bp Jacek Jezierski będzie pełnił funkcję administratora do momentu mianowania przez Papieża nowego arcybiskupa metropolity gdańskiego. - Słowo administrator oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, ze władzę sprawuje w imieniu papieża i ma wszelkie uprawnienia biskupa diecezjalnego – wyjaśnia ks. Prof. Piotr Majer prawnik kościelny z uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

Abp Sławoj Leszek Głódź jest doktorem prawa kanonicznego. Urodzony 13 sierpnia 1945 roku. W 1970 r. w Białymstoku został wyświęcony na kapłana. Od 1981 roku pracował w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie prowadził sekcję Kościoła obrządku bizantyjsko-ukraińskiego oraz sekcję Kościoła na Białorusi obrządku bizantyjsko-ruteńskiego. W 1991 roku wraz z ustanowieniem Ordynariatu Polowego w Polsce został mianowany Biskupem Polowym Wojska Polskiego. W 2004 r. abp Głódź został ordynariuszem Diecezji Warszawsko-Praskiej, a w 2008 r. arcybiskupem metropolitą gdańskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gian Franco Svidercoschi
17,94 zł
29,90 zł

Kościół. Świętość i grzech. Nadzwyczajne dobro i odwieczne zło.

Od starożytności chrześcijaństwo zmaga się z dwoma demonami: klerykalizmem i pedofilią. Ten piekielny związek, który wyrządził wiele krzywd, został rozbity całkiem niedawno. A towarzyszyło temu wielkie...

Skomentuj artykuł

Abp Głódź przechodzi na emeryturę. Papież przyjął rezygnację
Komentarze (9)
JJ
Jan Janowski
14 sierpnia 2020, 04:09
Interesujące że, jak to jest w zwyczaju, Stolica Apostolska nie odczekała zwyczajowych kilku tygodni by ogłosić przyjęcie rezygnacji tylko ogłoszono fakt praktycznie w pierwszym możliwym terminie (dzień po 75. urodzinach) . Interesujące też, że również wbrew zwyczajowi, Papież nie powierzył ustępującemu ordynariuszowi pełnienie obowiązków do czasu nominacji nowego ordynariusza. Czyli wygląda na to że nad Tybrem odliczali dni do 13 sierpnia.
JG
~ja Gdańszczanka
13 sierpnia 2020, 21:03
może Bp Zieliński !!! oby !!! trzymam kciuki tzn pomodlę się :) za jego nominację. Oj mielibyśmy najlepszego w całej Polsce.. co tam na całym świecie. Oj zasłużył sobie, a lekko przy nim nie miał, pomimo to był cały czas pełny pokory.
SA
~Siostra Aldona
15 sierpnia 2020, 15:35
A ja modlę się o ks. prałata doktora Jacka Sochę.
AT
~Aniela Tobiasz
15 sierpnia 2020, 17:56
Potwierdzam. Ks. Socha to byłby strzał w "10"!
JK
~Jan Kowalski
13 sierpnia 2020, 17:47
Kolejna nierozwiązany problem, który będzie się odbijać czkawką przez lata.
KN
~ksiądz najzwyklejszy
13 sierpnia 2020, 21:34
a może byś coś powiedział o gnoju jaki pozostawił w diecezji gdańskiej abp Gocłowski - umiłowany przez kręgi liberalne i antykościelne?
JK
~Jan Kowalski
14 sierpnia 2020, 02:53
A czy to choćby w najmniejszym stopniu usprawiedliwia tuszowanie pedofilii?
AN
Ania Nowak
14 sierpnia 2020, 20:57
Złotousty arcypasterz też miał sporo za uszami, po prostu diecezja gdańska ma wyjątkowego pecha...
WP
Wacław Pawłowski
13 sierpnia 2020, 12:52
Jak to skomentować: "hulaj dusza bez kontusza - piekła nie ma"

Skomentuj artykuł

Abp Głódź przechodzi na emeryturę. Papież przyjął rezygnację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.